Hodnocení jarní části pohledem trenéra

"Tým ukázal charakter", hodnotí sezonu trenér Marek Zúbek

V krátkém rozhovoru hodnotí minulou sezonu trenér Marek Zúbek, zároveň i zmiňuje co jeho ovečky čeká v letní přestávce.

Jak hodnotíš jarní část sezony? S čím si byl spokojen a s čím naopak nespokojen?

Jarní část sezony mi ukázala sílu kádru FC PBS v konfrontaci mistrovských zápasů. Ukázala mi technické schopnosti jednotlivých hráčů, ale i mentální charakter celého týmu. Poznal jsem chování hráčů v krizových situacích i jejich reakce na vlivy, se kterými se museli v průběhu tréninku, zápasu nebo sezony vyrovnávat. V průběhu soutěže nás trápil velice úzký kádr týmu. Projevovalo se to zejména tím, že hráči hrávali na pozicích, na které nebyli v minulosti zvyklí a prakticky se jim museli přizpůsobovat v průběhu sezony. Jsem přesvědčený, že tento handicap nás stál i několik bodů v konečné tabulce. Tato situace nebyla jednoduchá hlavně pro kluky, kteří v minulosti nastupovali za A-tým spíše sporadicky a museli se velice rychle přizpůsobit novým okolnostem, jako byl příchod nového trenéra nebo větší nároky spojené s působením v divizním týmu. Tady se ukázal charakter týmu, který dokázal tyto nevýhody vstřebat. Nespokojený jsem s počtem bodů, které jsme na jaře získali, protože neodpovídalo síle týmu, který jsme na jaře měli.

 

Co říkáš na úroveň divize? Překvapila tě něčím?

Úroveň divize odpovídá většině kádrů, které mají trenéři v jednotlivých mužstvech k dispozici. Většinou se prosazují týmy s dobrou organizací obranné fáze. Mužstva, která se snaží diktovat hru většinou nemají kvalitu na překonání agresivně hrajících týmů. Do určité míry se to na jaře týkalo i našeho týmu.  Málokde se může mluvit o koncepci spojenou s propojením týmu dospělých a  dorostu, ze kterých by byl zajištěn pravidelný přísun kvalitních mladých hráčů, kteří by se mohli učit od zkušenějších spoluhráčů. Divizi považuji za dobrý odrazový můstek pro mladé hráče do vyšších soutěží.

 

První půlrok byl pro tebe dá se říct seznamovací, co říkáš na kvalitu kádru a jak budeš chtít kádr přes léto posílit?

Kvalita našeho kádru se musí samozřejmě zvýšit. Pro každé mužstvo je konkurence v týmu z dlouhodobého hlediska klíčová. Snažíme se na tom zapracovat, tak aby jsme dokázali toto prostředí v týmu vytvořit. Chceme tímto způsobem vytvořit tlak i na každého jednotlivého hráče, aby ze sebe dokázal na tréninku a v zápase dostat co nejvíce. Jak se budou tímto způsobem rozvíjet sami hráči, tak se to odrazí na výkonu celého týmu.

 

Na co se hráči můžou "těšit" v letní přestávce?

Hráči dostali individuální plány, které jim umožní se lépe adaptovat na zátěž v letní přípravě. Je snazší plánovat přípravnou část v teplých měsících než v zimě. Kondiční příprava je samozřejmě pro každého sportovce stěžejní a musí si to uvědomit  i naši hráči pokud chtějí být konkurenceschopní.

 

Jaké jsou cíle do podzimní části soutěž a myslíš, že se po reorganizaci kvalita divize sníží nebo zvýší?

Pokud se nám podaří dovést nové hráče do týmu, je potřeba aby jsme co nejrychleji našli správný způsob hry, který bude týmu vyhovovat. Věřím, že jsme schopni hrát po vhodném doplnění v horní polovině tabulky. Věřím, že B-týmy Zbrojovky a Jihlavy soutěž zkvalitní a přinesou atraktivní zápasy, které přitáhnou i diváky. Samozřejmě se o to budeme snažit i my, tak abychom dokázali „Bítešáky“ pobavit dobrou hrou a  radostí z vítězství.