rozhovor s trenérem Jiřím Jelínkem

HODNOCENÍ SEZÓNY - muži B

Muži B skončili na 2. místě I.B třídy a poprvé v historii klubu postoupili do I.A třídy. Náročnou sezónu jsme podrobně probrali s trenérem a zároveň předsedou klubu Jirkou Jelínkem...

Jirko, letošní sezónu lze jistě zhodnotit jako mimořádně úspěšnou. Muži B poprvé v historii postoupili do krajské I.A třídy. Jistě s tímto tvrzením souhlasíš, ale já náš rozhovor začnu trochu netradičně. Jaká tři slova tě napadnou s měsíčním odstupem jako první, když se řekne "sezóna 2021/2022 v Benfice"? 
"Práce, TÝM, úspěch."

V červenci a srpnu loňského roku jsi ale moc optimistický nebyl a spíš jsem na tobě viděl obavy, jestli bude B-tým fungovat. Jak vzpomínáš na toto nelehké období a co všechno se muselo udělat, aby se Benfika před sezónou vůbec dala dohromady? 
"Reálně se uvažovalo, že se B-tým ještě před začátkem sezony tým odhlásí ze soutěže. Protože byl nedostatek hráčů, nakonec se podařilo přesvědčit v pokračování Jirku Ondráka, zůstat se rozhodl i Jirka „Glušča“ Pokorný, přišel Pavel Kaštan, hrací čas áčka se upravil tak, aby se žádný zápas časově nekřížil. Ale byla za tím spousta práce, oslovil jsem hromadu hráčů, myslím, že jich bylo snad ke třiceti, ale nakonec to vyšlo."

Začátek sezóny nebyl jednoduchý. Přišlo několik porážek s outsidery a vše asi vyvrcholilo ostudným debaklem v Třebíči. Myslíš si, že právě tento zápas mohl být určitým zlomem v sezóně? 
"Tým se po covidové pauze dával znova dohromady, takže bylo jasné, že bude potřeba nějaký čas než si to všechno sedne. Do zápasu s Třebíčí jsme šli s šesti body z devíti na kontě, což si myslím bylo dobré, v druhé půli jsme ale zkolabovali a byl z toho debakl a menší krize, která vyvrcholila prohrou v Jaroměřicích. Ten zlom podle mě přišel v zápase v Nedvědici, který jsme zvládli jak výsledkově, tak i herně. Ustálila se sestava a s výjimkou prohry v Rudíkově jsme konec podzimu zvládli skvěle jak herně, tak právě i výsledkově."

Podzim končil dvojzápasem proti Hamrům, které nakonec skončily v tabulce na 4. místě. V obou zápasech mužstvo podalo dobré výkony a v tabulce se posunulo na pozici, ze které se už dalo pokukovat po možných postupových ambicích. Byť v té době zřejmě velmi opatrně. Viděl jsi to stejně? A o čem jsi jako trenér mužstva přemýšlel v zimní přestávce? Pokusit se zabojovat za každou cenu o postup nebo se prostě jen dobře připravit na jaro a podle výsledků potom vytýčit konečný cíl? 
"Nemyslím si, že poslední zápas podzimu s Hamry, byl z naší strany extra povedený. Soupeř byl hodně odevzdaný, ale výsledkově jsme to zvládli. Poměrně vtipné bylo, že většina hráčů ani nevěděla, že se dá postoupit i z druhého místa a zjistili to až po posledním podzimním zápase. Nic moc jsme si k tomu ani nemuseli říkat, já i kluci jsme se naladili na to, že se o postup na jaře porveme. Pro mě bylo nejdůležitější, že kluci měli chuť do práce. Myslím si, že jsme se na jaro dobře v zimě připravili a kluci si za tím šli."

Úvod jara vyšel skvěle, třikrát se vyhrálo, poté ale přišly dvě porážky v řadě, přičemž hlavně ta v Bohdalově hodně bolela. Věřil jsi v té době v možný úspěch? A jaká byla v té době atmosféra v kabině? 
"Prohry k fotbalu patří, já jsem nevěřil tomu, že snad kromě Třebíče nebudou týmy ztrácet body, což se nakonec potvrdilo. Horší bylo, že jsme v zápase s Bohdalovem ztratili prakticky na zbytek jara Jirku Ondráka, který byl pro nás klíčovým hráčem a soutěž kvalitou převyšoval. Atmosféru v kabině to ale víceméně nepoznamenalo, starší a zkušenější hráči situaci uklidnili a jelo se dál."

Další vývoj soutěže vám nahrál. Los pro další zápasy vypadal nadějně, hodně domácích zápasů, soupeři ztráceli. Souhlasíš s tím, že v té době už bylo skoro povinností se porvat o postup? A je pravda, že po vítězném zápasu s na jaře silnou Nedvědicí se už o postupu začalo mluvit i nahlas? Jak hráči zvládali tento tlak?
"Určitě, pokud bychom říkali cokoliv jiného, byl by to od nás alibismus. Snažím se kluky tlačit do toho, aby v každém cvičení na tréninku, ale také v každém zápase, hráli na vítězství. Kluci se s tím v průběhu ročníku ztotožnili a vyhrávání je začalo hodně bavit, v tom jsme udělali v uplynulé sezóně velký posun. Kluci byli od začátku jara odhodlaní se o postup porvat, vydařený zápas s Nedvědicí nás v tom možná jen utvrdil. Nepřišlo mi, že kluky během jara svazovala nějak výrazně nervozita."

V Polné jste přišli o výhru těsně před koncem a museli postup potvrdit v přímé konfrontaci proti Přibyslavícím. Věřil jsi, že hráči zápas zvládnou? A jak se na tobě podepsal infarktový konec tohoto zápasu, kdy kluci z jasné záležitosti udělali zbytečné drama :-)
"Ano, absolutně jsem věřil tomu, že ten zápas zvládnou. A bohužel podepsal, opět jsem během těch posledních deseti minut o pár let zestárnul. Je to trošku škoda, mohli jsme to dohrát v klidu a vyhrát ve velkém stylu, namísto toho jsme z toho udělali zbytečně drama. Ale je to pro nás další zkušenost a naštěstí všechno dobře dopadlo."

Postup tedy vyšel a nyní vás čeká I.A třída. Jak vidíš úroveň této soutěže a kam můžou směřovat ambice našeho mužstva? Jsou hráči na tuto soutěž připraveni? 
"Vzhledem k tomu, že soutěž budou hrát oba týmy, které sestoupily z krajského přeboru, z naší skupiny postoupili výborná Třebíč a Nedvědice, tak myslím, že nás čeká velice kvalitně obsazená soutěž. Pro naše mladé hráče to ovšem bude vítaná prověrka a věřím, že nás to výkonnostně posune zase o kus dál. Ambicí v úvodním ročníku určitě bude záchrana v soutěži, byl bych rád, kdybychom se vyhnuli sestupovým starostem. Na nás trenérech je, abychom hráče na soutěž kvalitně připravili."

Zastavme se i u realizačního týmu. Nabyl jsem dojmu, že jste s Lukášem Midrlou utvořili velmi dobře fungující tým, který se vhodně doplňoval. Tobě ubylo spousta organizačních povinností, Lukáš zase do mužstva přinesl svůj entuziasmus a chuť do práce a skoro bych řekl, že se mu tím povedlo kabinu ještě víc "nakazit". Vidíš to stejně?
"S Andělem jsme dlouhá léta kamarádi a už v minulosti jsme se bavili o tom, že by jednou mohl u nás v Bíteši působit. Já už jsem dál nechtěl být u týmu sám, tuhle situaci jsme nějakou dobu řešili a nakonec jsme se dohodli právě s Andělem. Což se myslím ukázalo jako skvělé řešení. Anděl je v dobrém slova smyslu blázen do fotbalu a přesně zapadl do toho, jak bych si představoval fungování naší Benfiky."

Fungovala spolupráce s A-týmem a jak do mužstva zapadli noví mladší hráči? Jak se ti líbila jejich výkonnost? Zkus se prosím zmínit alespoň o těch, kteří podle tebe zaznamenali největší progres a můžou uvažovat i o zařazení do A-týmu.  
"Na jaře spolupráce fungovala naprosto skvěle. Klíčové bylo, že nám kluci šli opravdu pomoci a měli chuť, dříve nebylo výjimkou, že si to tam šli nějak odehrát, ale teď jsem z toho měl dojem, že jsou rádi, že s námi můžou jít a zahrát si dobrý fotbal. Samozřejmě je stále na čem pracovat, ale s výkoností mladších hráčů jsem byl vesměs spokojený. Během jara se do áčka posunul Jirka Ondrák, myslím si, že třeba Luboš Pelikán nebo Filip Svoboda by se v áčku uplatnili, ale trochu je limitují pracovní respektive školní povinnosti. V týmu jsou, ale další mladší hráči, kteří mají potenciál posunout se výš, třeba Jirka Ráboň je na tom fotbalově velice dobře, ale musí trochu zapracovat na fyzičce a taky psychičce :-). Tomáš Mahel, pokud mu bude držet zdraví, je taky velice zajímavý hráč."

Jistě se mnou budeš souhlasit, že důležitým článkem mužstva byl zcela jistě Jirka Pokorný. V čem vidíš jeho největší přínos pro tým? 
"Glušča byl pro nás naprosto klíčový jak na hřišti tak mimo něj. Je to Kapitán s velkým K, kluci za ním jdou, v tréninku ani v zápase nic nevypustí a v téměř třiceti pěti letech má chuť do střílení branek možná větší jak před deseti lety. Jedinou kaňkou je, že odmítl v sezoně několikrát hattrick, což mrzí hlavně naše pokladníky. Glušča říkal, že bude pokračovat, dokud ho to bude bavit, doufám že ho to ještě nějaký pátek bavit bude :-) Musím mu ještě tady poděkovat za to, že loni v létě neodešel a nenechal nás v tom, to byla jedna z klíčových věcí v uplynulé sezoně."

Na závěr se nemůžu nezeptat, i když už jsi to v jedné z předchozích odpovědí naznačil. Koho uvidíme na lavičce B-týmu v sezóně 2022/2023? Několikrát ses zmiňoval, že máš jako předseda i spoustu další práce a k B-týmu bys rád přivedl jako trenéra někoho jiného.
"Ne, pokud myslíš složení realizačního týmu, tak to nejspíš bude stejné jako v minulém ročníku. Cíl jsme splnili, takže věřím, že výbor v čele s předsedou byl spokojený :-). Jsem rád, jaký se v béčku utvořil kolektiv. Po nějaké době mi přijde, že je to správná parta, která opravdu táhne za jeden provaz. Člověk se pak těší na každý trénink i zápas."

Díky moc za rozhovor a těšíme se na vaše zápasy v nové soutěži!
"Já taky děkuji za rozhovor, zároveň také děkuji všem, co nám v uplynulé sezoně přáli, fandili a podporovali nás!"

Tabulka celková (postoupili FŠ Třebíč a Velká Bíteš B z 1. a 2. místa + Nedvědice z 5. místa) 

Rk. Družstvo Záp. + 0 - Skóre Body
1 FŠ Třebíč ▲ 26 23 2 1 116:18 71
2 Velká Bíteš B ▲ 26 16 3 7 72:47 51
3 Přibyslavice 26 15 3 8 87:61 48
4 Hamry nad Sáz. 26 14 5 7 52:46 47
5 Nedvědice ▲ 26 13 3 10 71:49 42
6 Luka nad Jihla. 26 12 6 8 61:47 42
7 Rudíkov 26 13 3 10 58:47 42
8 Polná B 26 11 5 10 67:60 38
9 Bohdalov 26 9 5 12 48:59 32
10 Stařeč 26 9 3 14 55:67 30
11 Stonařov 26 8 3 15 44:74 27
12 Jaroměřice n. Rokyt. ▼ 26 7 2 17 49:88 23
13 Blatnice ▼ 26 4 3 19 32:99 15
14 Svratka ▼ 26 3 4 19 44:94 13