Hodnocení podzimní sezóny 2021

BENFIKA

Jak to nezačalo nejlíp, tak to skončilo výborně. O kom je řeč? Přece o naší Benfice. Zaslané otázky nám proto za její trenérský štáb velmi ochotně a pečlivě zodpověděl Lukáš Midrla.

Jak hodnotíš podzimní část soutěže z pohledu výsledků i předvedené hry?
"Podzimní část sezóny jde rozdělit podle mého názoru na dvě části. Prvních šest kol, zakončených utkáním v Jaroměřicích, a zbytek podzimních zápasů. V první části sezóny to bylo z naší strany takové neslané nemastné, jak herně tak i výsledkově. Do utkání jsme vždy nastoupili podobným stylem, když se zadaří, tak zabodujeme, když se nezadaří, tak ztratíme, nic se přece neděje a jedeme dál. Druhá část této sezóny se hodnotí podstatně lépe. Některé herní věci jsme si v kabině vyříkali, začalo se víc makat, bojovat a hrát kombinačně. Ustálila se i sestava, každý z hráčů přesně věděl a chápal co má na hřišti plnit za úkoly. Celé družstvo tak šlo herně nahoru a s tím přicházely i výsledky.

Mužstvo mělo před sezónou velmi úzký kádr, postupně se ale zdálo, že se tento problém podařilo alespoň částečně vyřešit. Vidíš to stejně?
"Naprostá pravda. Jarní část zrušené sezóny jsme chodili, jak dovolily vládní restrikce, 2-3x týdne trénovat, ale hráčský kádr byl velmi úzký, což se projevovalo i na tréninkové účasti. Jednu dobu zde byla i varianta soutěž odhlásit, což by podle mě pak mělo velký dopad na celý budoucí chod klubu, protože nemít zajištěnu přechodovou návaznost z mládeže do mužů by bylo smrtící. Úzký kádr byl v ruku v ruce podepsaný i pod výsledkovým vstupem do sezóny. Čísla zde hovoří jasně a není třeba to více rozpitvávat. Za prvních deset odehraných kol se v našem týmu protočilo neuvěřitelných 37 hráčů a z tohoto počtu bylo hned sedm brankářů, kteří do těchto utkání zasáhli."

Jak fungovala spolupráce s A-týmem, ať už na zápasech nebo na tréninku?
"Naprosto bezproblémově. Kdykoliv cokoliv bylo z jednoho či druhého týmu třeba, nebyl problém se domluvit a vyjít si vstříc. Na tréninku, když se nás někdy sešel menší počet, tak jsme se spojili a trénovali do kupy, což bylo přínosné jak pro hráče, tak i pro náš realizační tým. Nové poznatky, zkušenosti a jiné tempo je to, co nás všechny dokáže dál posouvat a o to tu jde. Nejinak tomu bylo i v zápasech, kluci když dostali pozvánku k utkání, neměli problém si jít zahrát a držet se tak v zápasovém vytížení."

Který zápas (-y) vám na podzim nejvíce vyšly a proč a kde se vám naopak nedařilo?
"Začneme negativně – utkání byly dvě – první v Třebíči, kde jsme do 40. minuty se soupeřem dokázali držet krok a vést zde 1:0, do poločasu již prohrávat 3:1 a na konci se na výsledkové tabuli koukat na ostudný výsledek 10:1. Druhé utkání bylo v již zmiňovaných Jaroměřicích, kde z naší strany nebylo předvedeno vůbec nic. Hráči byli všude ne o krok, ale o tři pozdě, v soubojích bojácní a herně katastrofální. Jelikož bylo k hodnocení i dost pozitivního, tak se přesuneme do této příjemnější sféry a zde bych chtěl vypíchnout poslední dvě kola a zápasy proti Hamrům. Do Hamrů jsme jeli plni odhodlání domácím pokazit jejich dosavadní domácí podzimní bilanci se skóre 16:0, v zádech jsme měli velmi úspěšné výsledky, solidní herní projev a tři čistá konta v řadě. Výsledkem toho bylo na konci tohoto utkání pro nás zasloužené vítezství v poměru 3:1, posun v tabulce na 3. místo. Za týden pak domácí utkání se stejným soupeřem v rámci již jarní předehrávky. V tomto duelu jsme plně využili našeho domácího hřiště, diktovali hru, soupeři moc nepůjčovali míč a na konci se mohli radovat z výhry 6:1 a udržení bronzové pozice v tabulce (díky lepšímu vzájemnému zápasu s Přibyslavicemi)."

Jaký způsob hry jste se snažili na hřišti praktikovat, fungovala například nějaká návaznost na herní systém hlavního týmu nebo jste působili jako ,,samostatná jednotka“?
"K této otázce mám taktéž dvě odpovědi. Zkoušeli jsme v přípravě i zkraje sezóny praktikovat obdobný herní systém jako A tým v rozestavení 3-5-2, kdy jsme soupeře chtěli přehrávat v záložní řadě. Bohužel nám tento styl moc neseděl, v defenzivní části jsme dělali více chyb, které soupeř dokázal trestat, sestava nebyla pořádně ustálená, výsledky též nepřicházely a v útočné fázi nám to taky moc neklapalo. Došlo tedy ke změně stylu na klasiku 4-4-2, kde si víc mužstvo věřilo, v defenzivní fázi bylo i víc zajištěno, což vyhovovalo i našim ofenzivním hráčům, kteří se častěji dostávali do zakončení a proměňovali šance v branky. Také i zde hovoří o všem čísla - za čtrnácti odehraných utkání máme 26 bodů a skóre 36:27, což činní více než dvě a půl vstřelené branky na zápas a pomineme-li dvě zmiňovaná nevydařená utkání, kde jsme dostali čtrnáct branek, dostaneme se zde na číslo pod jednu branku na utkání."

Jaké jsou vaše plány pro zimní přípravu a s jakým výsledkem byste byli spokojeni v červnu 2022?
"Plán zimní přípravy je takový, že nyní máme v listopadu volno a sejít bychom se chtěli v průběhu prosincových víkendů na společných aktivitách, které jsou nyní v jednání. Leden necháme k dispozici studentům na jejich zkouškové období a začátek přípravy je plánován společný s A týmem od úterý 1 .2. 2022. V tomto období chceme odehrát i přípravná utkání a nachystat se dobře na začátek jarní sezóny, kdy bychom měli v neděli 27. 3. 2022 sehrát utkání ve Starči. Druhá polovina sezóny nám ukázala, jaká by mohla být herní tvář mužstva, tzn. jednoznačně chceme na ní dále pracovat a rozvíjet ji. Převáděnou hrou a výsledky bavit nejen sebe, ale i diváky, kteří nás v průběhu sezóny podporovali a někteří s námi jezdili i na naše venkovní utkání. Zapracovávat další hráče do týmu i z dorosteneckých kategorií a pokud se nám toto všechno bude dařit, tak odměnou za tuto práci by mohlo být i pěkné umístění na konci sezóny. Závěrem chci poděkovat kolegovi Jirkovi Jelínkovi za dosavadní vynikající spolupráci, všem hráčům za předváděné výkony hlavně z druhé poloviny sezóny, všem funkcionářům, pořadatelům a fandům za podporu a uvidíme se společně zase na značkách v roce 2022. Děkuji!"

Lukáš Midrla