Rozhovor s MARKEM ZÚBKEM

POSTUPOVÝ SEN SE ROZPLYNUL

Fotbalový ročník 2020/2021 skončil „zásluhou“ COVIDU-19 neslavně. Už druhou sezónu za sebou zůstaly veškeré amatérské soutěže nedohrány. Jak se tento stav podepsal na fungování našeho oddílu? O tom jsme mluvili s trenérem A-týmu a jednatelem MARKEM ZÚBKEM

Amatérské fotbalové soutěže skončily už druhou sezónu po sobě nedohrány. Vloni to z pohledu výsledků A-týmu mužů nehrálo až takovou roli, letos to minimálně z pohledu tabulkového postavení našeho týmu mrzí, že?
„Ano. V důsledku pandemie a epidemiologické situace v České republice jsme bohužel neměli možnost porvat se o postup do vyšší soutěže. Náš tým byl po necelé polovině odehraných zápasů na prvním postupovém místě a při možnosti uzavření tabulky už po odehrání 50% zápasů byla reálná šance v příští sezoně hrát Moravskoslezskou fotbalovou ligu, třetí nejvyšší soutěž v naší zemi. Rozhodnutí o předčasném ukončení tohoto ročníku přesto považuji za správné, poněvadž by byla z mnoha důvodů neregulérní.“

Ok, sezóna tedy skončila, ale co bude dál? Jaký program budou teď hráči mít? Za normálních okolností by přece měli před sebou ještě cca pět mistrovských zápasů?
„V nastávajícím období budeme usilovat o smazání velkého tréninkového výpadku. V první fázi jsme se snažili vrátit klukům "pocit míče" spojený s pohybovou koordinací. Teď se věnujeme zlepšení silových schopností, na které v soutěžní sezoně nezbývá tolik času. V polovině června hráči dostanou volno a 5. července se sejdeme na začátku přípravy na novou sezonu. Všichni doufáme, že po zkušenostech předchozích měsíců se pandemická situace nebude opakovat a soutěž proběhne standartně.“

Soutěže byly ale už v září ukončeny i ve všech kategoriích mládeže. Na začátku další vlny epidemie byl i mediích často probírán dopad zákazu sportování na zdravotní stav naší nejmladší generace, navíc se trenéři obávali, že se hodně dětí ke sportování vůbec nevrátí. Teď se ale zdá, že tomu tak není, fotbalový stadion bývá zase plný malých fotbalistů a fotbalistek.
„U sportování dětí jde především o tréninkový proces, rozvoj pohybových schopností, sociální kontakt, a proto byl dopad na jejich růst a vývoj asi nejhorší. Jsme proto rádi, že právě děti se nám po výpadku sportu vracejí v hojném počtu. Možná si naše společnost konečně začíná uvědomovat, že se sportováním děti získávají cenné zkušenosti i do osobního života. Ať už jde o pracovitost, cílevědomost, chuť poprat se s nepříznivou situací, ale i dalších atributech, které člověka formují. Proto je velice důležité, aby měl sport v životě každého člověka své místo, ať už ho bude praktikovat s touhou dosáhnout nějakého výsledku nebo jen tak pro radost.“

I zde se musím zeptat na další program trénování? Budou děti trénovat i o prázdninách?
„V mládežnických kategoriích bude tréninkový proces probíhat stejně jako v minulém roce. Děti dostanou volno, aby si společně s rodiči mohli užít teplého počasí a prázdnin. Po dohodě s trenéry pak nastavíme plány letních příprav i s přátelskými zápasy.
Pevně věřím, že to nejhorší už máme všichni za sebou a už nebude důvod přerušovat sportovní přípravu. Prosím tímto všechny sportovce, jejich rodiče a členy klubu, aby striktně dodržovali všechna doporučení, které nám umožní sportovat v normálním režimu.“


Díky za rozhovor
 

Přátelská utkání A-týmu:

14. 7. – FC Zbrojovka  Brno U"19" - FC PBS Velká Bíteš
17. 7.  – FC PBS Velká Bíteš - FC Bohunice
24. 7. – FK Pelhřimov - FC PBS Velká Bíteš
31. 7. – FC PBS Velká Bíteš - FC Náměšť nad Oslavou