Desatero pro restart fotbalových soutěží FAČR

BUDE SE NA JAŘE HRÁT FOTBAL?

Zhruba v tuto dobu běžně startují jarní fotbalové soutěže. Letos tomu tak ale už podruhé za sebou není. Pandemie Covid19 nás stále dusí a vyhlídky na spuštění sportovních aktivit zůstávají v nedohlednu. Nebo už je vidět nějaké světlo na konci tunelu?

Od přerušení soutěží v druhé polovině září bítešští fotbalisté stejně jako další sportovci strádají. Celá zimní příprava, která každoročně začíná v polovině ledna, vlastně ani neodstartovala. Z podzimu zbylo všem mužstvům (muži, dorost, žáci, přípravky) odehrát poměrně dost zápasů, přičemž plánem Fotbalové asociace bylo tyto dohrát před zahájením jarní části soutěže, jejíž start většinou připadá na první polovinu dubna. Všechny tyto návrhy ale postupně vzaly za své a ani teď, na začátku dubna, není vůbec jasné, zdali se amatérské fotbalové soutěže v ročníku 2020/2021 nějakým způsobem dohrají. Z pohledu výsledku je to palčivá otázka především pro A-tým mužů, který je ve své soutěži na 1. místě a chtěl se ucházet o postup do vyšší soutěže. Aby se do celé situace vneslo alespoň trochu světla, Fotbalová asociace vydala jakési desatero základních opatření pro ukončení soutěžního ročníku – viz. text pod článkem. Ten shrnuje všechna základní témata, která všechny fotbalové kluby zajímají. Každopádně sezóna 2020/2021 zůstane s velkou pravděpodobností druhou v řadě, která se nedohraje v plném rozsahu. Jestli ale její výsledky zůstanou platné pro postupy a sestupy vůči ročníku 2021/2022, o tom rozhodnou teprve následující týdny.
A jak probíhá „příprava“ našich mužů nám alespoň v krátkosti shrnul trenér Marek Zúbek: „Bohužel už od začátku zimní přípravy v polovině ledna jsme museli přejít na individuální formu tréninku a hráči tímto způsobem odtrénovali šest týdnů. Kvůli ještě více se zhoršující situaci, březnovému lockdownu a nejasnému termínu začátku dohrání soutěží jsme se rozhodli přejít v tréninkové přípravě pouze na udržovací tréninky, které by měly kluky udržet v dostatečné kondici, tj. z tvrdé kondiční přípravy jsme zvolnili a čekáme jako celá ČR na dostatečné rozvolnění a na následnou možnost znovu sportovat.“


DESATERO PRO RESTART FOTBALOVÝCH SOUTĚŽÍ

Byť se to může zdát v dnešní době unáhlené, utopické, chceme být na případný restart soutěží připraveni hned, jak to jen bude možné. Shrnutí aktuální situace, jakož i nová opatření v této věci jsou proto následující:

 1. Přestupní období se prodlužuje do 14.5.2021.
 2. S ohledem na aktuální vývoj soutěží Výkonný výbor rozhodl o plošném zrušení kompenzačních poplatků pro ročník 2020/2021, a to v plném rozsahu.
 3. Soutěžní ročník bude plošně restartován dohrávkou podzimní části soutěže.
 4. Řídící orgán soutěže určí „inkubační dobu“ pro přípravu klubů před restartem soutěže.
 5. Soutěžní ročník se nebude prodlužovat, tzn. všechny soutěže budou ukončeny do 30.6.2021, resp. do 27. 6. 2021.
 6. Pro regulérní ukončení SR je nutné odehrát více než 50 % všech soutěžních utkání v dané soutěži (Soutěžní řád schválen před začátkem soutěže).
 7. Soutěžní utkání se odehrávají v maximálním možném počtu, která opatření ze strany Vlády ČR dovolí.
 8. Pokud jde o kontumaci, pak
  1. za odehraná utkání se považují i kontumovaná,
  2. utkání klubu, který je z důvodu rozhodnutí hygieny umístěn do karantény, se nekontumuje.
 9. V případě různého počtu odehraných utkání na konci soutěžního ročníku se použije koeficient.
 10. Termín pro plošné zrušení soutěží se prozatím neurčuje.

 

Fotbalová asociace ČR