POHÁDKA SE ŠTASTNÝM KONCEM

HISTORICKÁ STUDNA - díl čtvrtý - sezóna 2015/2016

Jako pokaždé za předchozích deset let se i v létě 2015 fotbalisté FC Spartak Velká Bíteš poctivě připravovali na své působení v Krajském přeboru fotbalové Vysočiny. Tentokrát ale věci nabraly naprosto nečekaně úplně jiný směr...

FC Spartak Velká Bíteš - hodnocení sezóny 2015/2016

Jako pokaždé za předchozích deset let se i v létě 2015 fotbalisté FC Spartak Velká Bíteš poctivě připravovali na své působení v Krajském přeboru fotbalové Vysočiny, soutěže, ve které většinou bojovali o umístění ve spodních patrech tabulky a nejednou za celou dekádu se v ní až do poslední chvíle doslova klepali o to, aby ji mohli hrát i následující sezónu. Tentokrát ale věci nabraly naprosto nečekaně úplně jiný směr…

MUŽI A
Když mužstvo v dubnu 2015 přebíral nový trenér Jaroslav Kubec, jeho hlavním cílem bylo stabilizovat kádr poznamenaný odchody některých hráčů a pokusit se už v podzimní části soutěže dosáhnout takových výsledků, aby jarní boje neprovázely tradiční nervy z boje o záchranu.  Společně s ním u nás působil i jeho syn Jaroslav ml., který ale vyslyšel volání divizní Polné a rozhodl se ve Velké Bíteši nepokračovat. Ze zdravotních důvodů také nemohl v kariéře pokračovat brankář Vlastimil Šula, a protože jeho kolega Michal Pelán byl delší dobu mimo republiku, řada přišla na mladíky Karla Janouška a dorostence Josefa Bartoška. Do Osové Bítýšky navíc přestoupila dlouholetá opora týmu Jan Pohl a na vlastní žádost (na opakový přestup) odešel do Rapotic také Michal Škorpík. Právě z Rapotic se našeho klubu vrátil odchovanec Petr Antoš, který se tak stal vlastně jedinou posilou. Další hostující hráči Radek Valsa a Ondřej Mucha už totiž v klubu v předchozí sezóně působili.
Jak je vidět, změn bylo opravdu hodně. Do prvního ostrého zápasu nové sezóny, kterým byl pohárový zápas právě v Rapoticích, tak muži nevstupovali s přehnaným očekáváním. Dobrý výkon a přesvědčivé vítězství 4:1 naštěstí možné obavy rozmetaly. Brankově se v tomto zápase prosadil i další dorostenec Tomáš Mrňa, který se rovněž během letní přestávky stal plnohodnotným členem kádru.  V dalším zápase sice muži prohráli s Novou Vsí na jejím hřišti a z poháru vypadli, do prvního zápasu Krajského přeboru ale nastupovali 100% připraveni. Proti silnému týmu Humpolce sice se štěstím (vyrovnávací branka padla v 90. min), ale podle průběhu hry zcela zaslouženě vybojovali bod za remízu 1:1.  Kdo mohl v té době tušit, že se nakonec bude jednat o bod klíčový… Bohužel v tomto utkání přišli o Jirku Pokorného, který si souboji o míč zlomil žebro. Týden na to přišla opět doma šťastná výhra s Jaroměřicemi, pak další tři body ve Velmezu proti domácí rezervě, doma opět v poslední minutě šťastně zachráněný bod se Sapeli Polná…a mašina se rozjela.
A když na Hodový pátek hráči vybojovali cenný bod na hřišti tehdejšího lídra tabulky Jemnicka, bylo jasné, že se s nimi letos musí počítat. Stalo se totiž něco zcela nečekaného. Až do konce podzimní části už kromě remízy ve Světlé nad Sázavou tým neztratil ani bod, v nebývalé euforii dokonce v úplně posledním utkání zvítězil na hřišti v Humpolci 3:1 a dostal se do čela tabulky se slušným náskokem na ostatní mužstva.
S ohledem na finanční možnosti celého oddílu se jednalo takřka o zázrak, ale potvrdilo se, že pokud jsou hráči sportovně na dostatečné úrovni, můžou výsledkově předčit i oddíly s mnohem kvalitnějším a lepším finančním i jiným zázemím.
Závěr podzimní části soutěže mužstvo odehrálo v takové euforii, že si snad ani nepřipouštělo, že by mohla přijít porážka. Unikání bilance 10 vítězství a 4 remíz ze 14 zápasů a hned tři hráči v ideální sestavě celé soutěže (hodnoceno Žďárským deníkem), to bylo jen razítko na to, že podzim 2015 bude v historii fotbalu v našem městě zapsán zlatým písmem. Velký kus práce v tomto směru udělal v oddíle trenér Jaroslav Kubec. Dokázal na jaře poněkud skřípající motor mužstva na podzim tak vyladit, že by snad běhal i bez potřebného paliva.
On sám k celému podzimu řekl následující: „Ohromně si sedla celá parta. Kluci pochopili, že hrají sami za sebe, že jim nikdo jiný zápasy nevyhraje a že pokud nebudou opravdu makat, výsledky nepřijdou. A protože makali, výsledky přišly!“ Sám si ale zásluhy na výkonech a výsledcích nepřipisoval. „Mužstvo bylo dobře připraveno už od mých předchůdců, teď jen kluci správně pochopili, co se po nich chce a dokázali to prodat na hřišti.“
Mužstvo překvapilo ve všech směrech. Výbornou obranou (nejlepší v soutěži) v čele s brankářem, běhavou a kompaktní záložní řadou. Konečně se také probudilo střelecky, na což se v klubu v předchozích letech dost často doplácelo. „Slyšel jsem názory, že hrajeme antifotbal, s tím ale nesouhlasím. O výsledcích zápasů přece často rozhodují jeden, dva góly. A my je vždycky dali a skoro nikdy nedostali,“ byl pyšný na svůj tým Kubec. Nejlepší zápas? „Asi úplně ten poslední v Humpolci. Odehráli jsme jej tak trochu v euforii a skvěle uzavřeli fantastickou půlsezónu. Naopak ve Světlé nad Sázavou jsme se dost trápili, a i když jsme o vítězství přišli až v závěru, nebyl to povedený zápas.“
Zimní přípravu trenér nehodlal nijak přizpůsobovat prvnímu místu v tabulce. „Budeme trénovat jako na podzim 3x týdně, z toho jednou v tělocvičně, klukům to tak vyhovuje. Od konce února pak chci sehrát asi pět přípravných zápasů se soupeři z Jihomoravského kraje,“ uzavřel Kubec.
V zimě se tak chtě nechtě musela začít řešit otázka „Co kdyby se soutěž vyhrála?“.
A ani úvod jara nepřinesl oproti podzimu žádnou změnu. Tři kola, sedm bodů. První výraznější klopýtnutí přišlo až ve čtvrtém jarním zápase, kdy mužstvo zbytečně prohrálo na domácím hřišti s Přibyslaví, která ale v té době hrála velmi dobře a o body obrala i jiné týmy z čela tabulky. Vítězství v dalším kole doma s druhým týmem tabulky Jemnickem ale první příčku v tabulce znovu upevnilo. V tabulce sedm kol před koncem soutěže se tehdy hráči dostali do sedmibodového trháku. Mužstvo ale ještě čekaly další těžké zápasy…
Už ten další, první květnový, ukázal, že cesta k vysněnému cíli, vítězství v soutěži, bude ještě hodně trnitá. Zápas na hřišti silných Okříšek plně prověřil kvalitu mužstva a výsledná remíza 2:2 byla určitě ziskem, ne ztrátou, i když náš tým v jeho průběhu 2x vedl. Týden nato, jasný outsider, rezerva Havlíčkova Brodu, také na našem hřišti hodně zlobila a možná byla i lepším týmem, nicméně fotbal se naštěstí hraje na góly a ty stříleli jenom naši. Vydřené vítězství 2:0 bylo dalším velmi cenným ziskem. Přibližně v tuto dobu se začalo ukazovat, že do té doby tabulkově druhé Jemnicko začíná definitivně ztrácet dech a hlavním pronásledovatelem našich se stává tým Humpolce, na jaře výsledkově takřka stoprocentní.
Proto další výhra 3:1 v Žirovnici byla pro mužstvo opět velkou pomocí v tomto nervydrásajícím souboji na dálku. Prubířským kamenem se totiž ukázal hned následující víkend. Proti v tabulce beznadějně poslednímu a k sestupu odsouzenému týmu Herálce se totiž na domácím hřišti očekávaly „povinné“ tři body. Pravdou ale byl naprostý opak. Blízkost velké šance mužstvu úplně svázala nohy, nedařilo se vůbec nic a výsledkem byla šokující porážka 2:4, když rozdílový gól padl z penalty dvě minuty před koncem zápasu…
Naši tak byli v tabulce sice stále první, ale už jen o čtyři body právě před svým největším a nyní už jediným pronásledovatelem z Humpolce a čekaly ještě tři zápasy. Možná hned ten první z nich, na hřišti nebezpečné Choběboři, která jako jediná na jaře dokázala o body obrat i Humpolec, byl tím zlomovým. Naši v něm po takticky i herně výborném výkonu zvítězili 2:0 a k definitivnímu razítku na postup jim doma stačilo porazit Světlou nad Sázavou. Jenže chyba lávky. Místo postupové radosti se kluci úplně sesypali a prohráli 0:2!!! Kolo před koncem soutěže tak stále nebylo o ničem rozhodnuto a jen vítězství na hřišti v Moravských Budějovicích mohlo přinést našemu klubu historický úspěch.
Humpolec se totiž dotáhl na rozdíl jediného bodu a čekal jej domácí duel s Přibyslaví, který se podle očekávání skončil jeho jasnou výhrou 4:0.  Zraky všech se tak upíraly do Moravských Budějovic. Zápas roku se pro naše mužstvo zprvu vyvíjel dobře, kluci se dostali do vedení 2:0. Druhá půle ale přinesla drama. Domácí snížili na 1:2 a několikrát měli na svých kopačkách vyrovnání. Nedlouho před koncem dokonce trefili tyč. Snad silou vůle ale naši své těsné vedení udrželi. Pak už přišel konec, vytoužený konec… Sen se stal skutečností. FC Spartak Velká Bíteš postoupil do Divize!
O historický úspěch se postarali tito hráči: kapitán Ladislav Střecha, brankáři Karel Janoušek, Tomáš Pelán a Josef Bartošek, další hráči do pole Luboš Kerber, Lukáš Kopáček, Jiří Horký, Jiří Pokorný, Radek Valsa, Tomáš Nekuda, Tomáš Dvořák, Miroslav Ivančík, Ondřej Mucha, David Rozum, Petr Antoš, Tomáš Loup, Jiří Jelínek, Jan Pohl, Tomáš Pelán, Tomáš Mrňa, Ondřej Bartošek, Tomáš Hamřík, Marek Vařílek a Martin Hřebíček.
Trenéry týmu byli Jaroslav Kubec a Václav Kopáček.
 

Přehled zápasů mužů A v sezóně 2015/2016:

Ne 09.08. 2015 10:15              Velká Bíteš      1:1       Humpolec                 
Ne 16.08. 2015 10:15              Velká Bíteš      1:0       Jaroměřice n.R.                     
So 22.08. 2015 16:30               Ve. Meziříčí B 0:2       Velká Bíteš                 
Ne 30.08. 2015 10:15              Velká Bíteš      1:1       Sapeli Polná              
Ne 06.09. 2015 16:00              Přibyslav        1:2       Velká Bíteš     
Pá 11.09. 2015 17:30               Jemnicko        2:2       Velká Bíteš                 
Ne 20.09. 2015 10:15              Velká Bíteš      2:0       Okříšky                      
Ne 27.09. 2015 15:30              Havl. Brod B  0:3       Velká Bíteš                 
Ne 04.10. 2015 10:15              Velká Bíteš      3:1       Žirovnice                   
Ne 11.10. 2015 15:00              Herálec           1:2       Velká Bíteš                 
Ne 18.10. 2015 10:15              Velká Bíteš      2:1       Chotěboř                   
Ne 25.10. 2015 14:30              Světlá n.S.      3:3       Velká Bíteš                 
Ne 01.11. 2015 10:15              Velká Bíteš      3:1       M. Budějovice           
Ne 08.11. 2015 13:30              Humpolec      1:3       Velká Bíteš                 
Ne 27.03. 2016 15:00              Jaroměřice      1:1       Velká Bíteš                 
Ne 03.04. 2016 10:15               Velká Bíteš      1:0       Velké Meziříčí B                    
Ne 10.04. 2016 10:30              Sapeli Polná   1:2       Velká Bíteš                 
Ne 17.04. 2016 10:15              Velká Bíteš      1:2       Přibyslav                   
So 23.04. 2016 16:00               Velká Bíteš      4:2       Jemnicko                   
Ne 01.05. 2016 16:30              Okříšky           2:2       Velká Bíteš                 

Ne 08.05. 2016 10:15              Velká Bíteš      2:0       Havlíčkův Brod B                 
So 14.05. 2016 16:30               Žirovnice        1:3       Velká Bíteš                 
Ne 22.05. 2016 10:15              Velká Bíteš      2:4       Herálec                      
Ne 29.05. 2016 16:30              Chotěboř        0:2       Velká Bíteš                 
Ne 05.06. 2016 10:15              Velká Bíteš      0:2       Světlá n.S.                 
So 11.06. 2016 15:00               M. Budějovice 1:2       Velká Bíteš                                         

Konečná tabulka Krajského přeboru KFS Vysočina, sezóna 2015/2016:

#

     

Z

 

V

 

R

 

P

 

Skóre

 

B

 

+/-

 

1.

 

FC PBS Velká Bíteš

 

26

 

17

 

6

 

3

 

52:29

 

57

 

18

 

2.

 

A.F.C. Humpolec

 

26

 

17

 

5

 

4

 

72:26

 

56

 

17

 

3.

 

1.FC Jemnicko

 

26

 

13

 

4

 

9

 

58:46

 

43

 

4

 

4.

 

SK Huhtamaki Okříšky

 

26

 

12

 

6

 

8

 

43:39

 

42

 

3

 

5.

 

SK Přibyslav

 

26

 

13

 

3

 

10

 

50:47

 

42

 

3

 

6.

 

TJ Sapeli Polná

 

26

 

12

 

4

 

10

 

49:41

 

40

 

1

 

7.

 

FC Velké Meziříčí B

 

26

 

12

 

4

 

10

 

37:33

 

40

 

1

 

8.

 

FC Chotěboř

 

26

 

11

 

6

 

9

 

49:32

 

39

 

0

 

9.

 

SK Moravské Budějovice

 

26

 

10

 

4

 

12

 

39:47

 

34

 

-5

 

10.

 

FK Jaroměřice nad Rokytnou

 

26

 

7

 

8

 

11

 

38:44

 

29

 

-10

 

11.

 

FC Slavoj Žirovnice

 

26

 

9

 

2

 

15

 

29:59

 

29

 

-10

 

12.

 

FK Bohemia Světlá n.S.

 

26

 

7

 

7

 

12

 

34:38

 

28

 

-11

 

13.

 

FC Slovan Havlíčkův Brod B

 

26

 

5

 

4

 

17

 

27:61

 

19

 

-20

 

14.

 

Sokol Herálec

 

26

 

4

 

3

 

19

 

34:69

 

15

 

-24

MUŽI B
Euforie sezóny 2015/2016 se přenesla i na rezervní tým mužů, který zopakoval nejlepší umístění v historii I.B třídy, 4. místo s krásným ziskem 47 bodů.

Konečná tabulka I.B třídy mužů, skupiny B:

#

     

Z

 

V

 

R

 

P

 

Skóre

 

B

 

+/-

 

1.

 

Sokol Šebkovice

 

26

 

17

 

3

 

6

 

84:46

 

54

 

15

 

2.

 

SK Nové Syrovice

 

26

 

14

 

7

 

5

 

72:39

 

49

 

10

 

3.

 

TJ Moravec

 

26

 

15

 

4

 

7

 

66:43

 

49

 

10

 

4.

 

FC PBS Velká Bíteš B

 

26

 

13

 

8

 

5

 

61:36

 

47

 

8

 

5.

 

Sokol Křoví

 

26

 

12

 

5

 

9

 

67:63

 

41

 

2

 

6.

 

SFK Dukovany 2001

 

26

 

11

 

6

 

9

 

58:42

 

39

 

0

 

7.

 

Jiskra Měřín

 

26

 

10

 

8

 

8

 

41:41

 

38

 

-1

 

8.

 

FK Železárny Štěpánov

 

26

 

12

 

2

 

12

 

44:58

 

38

 

-1

 

9.

 

FC Rapotice

 

26

 

9

 

6

 

11

 

61:63

 

33

 

-6

 

10.

 

Sokol Kněžice

 

26

 

9

 

5

 

12

 

54:55

 

32

 

-7

 

11.

 

FK TJ Radešínská Svratka

 

26

 

8

 

7

 

11

 

48:63

 

31

 

-8

 

12.

 

SK Bystřice n. Pernštejnem B

 

26

 

7

 

3

 

16

 

54:72

 

24

 

-15

 

13.

 

Sokol Stonařov

 

26

 

6

 

1

 

19

 

41:81

 

19

 

-20

 

14.

 

Sokol Radostín n.Oslavou

 

26

 

4

 

5

 

17

 

29:78

 

17

 

-22

DOROST
Dorost pod vedením Milana Mičánka a Petra Bajera v okresním přeboru začal skvěle a podzimu suverénně vedl tabulku. Na jaře už výkony nebyly tak kvalitní nicméně povinnost vrátit se od sezóny 2016/2017 do Krajské soutěže mužstvo splnilo.

Konečná tabulka okresního přeboru dorostu není k dispozici


ŽÁCI

Výsledkový propad se u starších žáků nepodařilo zastavit. Zničený kádr mužstva se jen těžko dával dohromady a mužstvo se I. třídou protrápilo. Výsledkem bylo poslední místo osmičlenné soutěže.
Naopak do mladších žáků již začala proudit čerstvá mladá krev z přípravky a krásné 2. místo potvrdilo pozitivní trend nově započaté práce. Trenéři Pavel Duraj, Milan Smejkal a Ivan Rozmahel.

Konečná tabulka I. třídy, skupiny B starších žáků:

 

#

     

Z

 

V

 

R

 

P

 

Skóre

 

B

 

+/-

 

1.

 

FC Velké Meziříčí

 

14

 

13

 

0

 

1

 

111:15

 

39

 

18

 

2.

 

SK Bystřice n. Pernštejnem

 

14

 

9

 

2

 

3

 

51:28

 

29

 

8

 

3.

 

SK Přibyslav

 

14

 

8

 

2

 

4

 

68:32

 

26

 

5

 

4.

 

FSC Stará Říše

 

14

 

6

 

3

 

5

 

38:29

 

21

 

0

 

5.

 

FC Náměšť n.O.-Vícenice

 

14

 

6

 

0

 

8

 

32:43

 

18

 

-3

 

6.

 

Sokol Radostín n.Oslavou

 

14

 

4

 

0

 

10

 

16:87

 

12

 

-9

 

7.

 

SK Moravské Budějovice

 

14

 

2

 

3

 

9

 

20:47

 

9

 

-12

 

8.

 

FC PBS Velká Bíteš

 

14

 

2

 

2

 

10

 

12:67

 

8

 

-13

 

 

 

Konečná tabulka I. třídy, skupiny B mladších žáků:

 

#

     

Z

 

V

 

R

 

P

 

Skóre

 

B

 

+/-

 

1.

 

FC Velké Meziříčí

 

14

 

12

 

0

 

2

 

97:17

 

36

 

15

 

2.

 

FC PBS Velká Bíteš

 

14

 

9

 

3

 

2

 

46:14

 

30

 

9

 

3.

 

SK Přibyslav

 

14

 

9

 

1

 

4

 

70:31

 

28

 

7

 

4.

 

SK Bystřice n. Pernštejnem

 

14

 

8

 

1

 

5

 

52:30

 

25

 

4

 

5.

 

FSC Stará Říše

 

14

 

6

 

0

 

8

 

37:59

 

18

 

-3

 

6.

 

FC Náměšť n.O.-Vícenice

 

14

 

5

 

1

 

8

 

33:69

 

16

 

-5

 

7.

 

SK Moravské Budějovice

 

14

 

3

 

0

 

11

 

22:72

 

9

 

-12

 

8.

 

Sokol Radostín n.Oslavou

 

14

 

1

 

0

 

13

 

17:82

 

3

 

-18

PŘÍPRAVKY
V Krajském přeboru se jim dařilo, potvrzovaly oprávněnost své příslušnosti v této soutěži. Přišly i další pěkné výsledky. U starších například krásné 3. místo v halové Tišnovské zimní lize, u mladších přesvědčivé vítězství v Bítešské zimní lize nebo 4. místo na EON Cupu.
Trenéři: Milan Dufek, Marek Prudík a Petr Karmazín

Členové výboru: předseda Jaromír Dvořák, Josef Jelínek, Jiří Holánek, Milan Dufek - sekretář, Vojtěch Pernica, Jiří Malý, Ivan Popov, Tomáš Loup, Jiří Jelínek, Lukáš Pohl, Radek Hemala a Václav Šeba
Akce: hodový sklípek "Mázhaus", fotbalové čarodějnice, halová zimní liga starších přípravek v hale v Osové Bítýšce, turnaj O pohár starosty města (starší i mladší přípravka)