Rozhovor s šéftrenérem mládeže Michalem Axamitem

Přinášíme krátké ohlédnutí za uplynulou sezonou s šéftrenérem mládeže a asistentem trenéra mužů Michalem Axamitem.

1)   Michale máš za sebou první rok svého působení ve Velké Bíteši. Jako asistent jsi zažil během roku hned tři trenéry, na jaře jsi se pak domluvil na působení jako šéftrenér mládeže. Takže to byl jistě zajímavý rok, jak se ti v Bíteši líbí a jak sezonu zpětně hodnotíš? 
Souhlasím, že jsem prožil zajímavý rok. Aby se v klubu během roku vystřídali 3 trenéři, zas až tak běžné není, ale pro mě to byla zajímavá zkušenost, jelikož každý trenér je jiný a od každého se můžete přiučit něco nového.

V Bíteši se mi líbí. Klub má takovou řekl bych až rodinnou atmosféru.

Sezona z pohledu mužů se dá hodnotit kladně, protože 7. místo je doposud nejlepším umístěním klubu v divizní soutěži.

 

2)   Na pozici šéftrenéra mládeže jsi teprve chvíli, ale co všechno jsi zatím stihnul udělat a co tě v nejbližší době čeká? 

Popravdě se s touto pozicí pořád sžívám. Když budu mluvit o tom, co už se povedlo a co nás čeká, budu mluvit v množném čísle, jelikož to není jen má práce, ale společná práce všech trenérů, kteří u mládeže působí, a bez kterých by to nešlo.

V květnu jsme tu uspořádali ukázkový trénink pro naše trenéry mládeže v rámci projektu Létající trenéři, kdy nám své zkušenosti předávali Václav Dvořák – šéftrenér mládeže z 1. SC Znojmo FK a Vladimír Chaloupka šéftrenér přípravek ze Zbrojovky Brno.

V červnu jsme zorganizovali nábor nových členů, kterého se zúčastnily místní mateřské školy a škola základní. Cílem této akce nebylo pouze nabrat do našich řad nové děti, ale ukázat jim, že sport a celkově pohyb je hlavně zábava.

Na příští sezonu sensnažíme každou kategorii od přípravek až po dorost obsadit minimálně dvěma stálými trenéry.

Jelikož teď začaly prázdniny, tak nás v nejbližší době čeká organizace letních turnajů 24.8. mladší přípravka, 31.8. starší přípravka a 28.-29.9. – mladší žáci. Dále také příměstský Sportovně – fotbalový kemp 5.- 9. srpna.

 

3)   Jaká byla uplynulá sezona z pohledu mládeže?

Všechna naše družstva od přípravky až po dorost hrají krajské soutěže, které se podařilo i pro příští sezonu udržet, což bylo i před uplynulou sezonou důležitým cílem, takže v tomto ohledu můžeme být spokojení.

 

4)   Jaké jsou cíle do nové sezony a v jaké oblasti čeká klub nejvíce práce? 

Naším hlavním cílem je vychovávat od kategorie přípravek sebevědomé a kreativní hráče, kteří se budou přes další kategorie dostávat až do A – mužstva nebo B – mužstva mužů. Za tím je ale velké množství práce. Kluci by se fotbalem měli hlavně bavit. Hned na začátku své fotbalové cesty by se do hry jako takové měli „zapálit“, aby je rodiče nemuseli přemlouvat, ať jdou od počítače odpoledne na trénink, ale aby kluci přemlouvali rodiče, aby už s nimi na ten trénink šli. Když tento zápal v hráči vybudujeme, bude se nám na trénink vracet. Zde je právě klíčová role trenéra. Takže z pohledu mládeže nejvíce práce vidím v tomhle ohledu - zisk a následné udržení a práce s novými i stávajícími hráči v klubu.

Z toho důvodu je také naplánovaný další fotbalový nábor na září tohoto roku a školení našich trenérů vedené trenéry z Coerver coachingu. Dále se budeme snažit o prohloubení spolupráce ve výchově mládeže s okolními týmy v našem okrese. Také bychom byli rádi, kdyby se nám podařilo navázat spolupráci s místní základní školou v projektu sportovních tříd s všeobecnou sportovní přípravou.


5) V srpnu se v Bíteši poprvé uskuteční příměstský sportovní tábor, můžeš nám o něm něco říct? 

Jasně, sportovně – fotbalový kemp se uskuteční 5.-9. srpna. Primárně je určený pro hráče z našeho klubu v kategorii mladší přípravky až mladších žáků. V současné chvíli máme přihlášených kolem 25 kluků, na které čeká týden plný sportu, her, soutěží a hlavně zábavy. Vyzkouší si nová fotbalová cvičení a práci s netradičními pomůckami. V průběhu týdne budeme využívat zázemí místní základní školy, která disponuje tělocvičnou i venkovním hřištěm a areál fotbalového stadionu. Kluci budou mít výhodu oproti klasickým táborům v tom, že se všichni vzájemně znají a týden strávený pospolu jistě týmového ducha ještě více posílí. Já osobně se na kemp moc těším. 

 

Zdroj fotografie: denik.cz