Hodnocení podzimní sezóny 2021

MUŽI A

Druhou polovinu hodnocení první poloviny soutěže tvoří detailní analýza celého podzimu

Podzim 2021 byl po dlouhé pauze první půlsezónou, kterou bítešští fotbalisté odehráli kompletní. Loňská podzimní sezóna se totiž nedohrála a jaro 2021 zůstalo bez amatérských fotbalových soutěží úplně…
Nedohraná první polovina loňského fotbalového ročníku 2020/2021 byla pro fotbalisty FC PBS Velká Bíteš sezónou vskutku přelomovou. Ti se totiž naprosto nečekaně vyhřívali na 1. místě čtvrté nejvyšší soutěže v naší zemi, moravskoslezské divizi D. Mužstvo předvádělo výborné výkony, dařilo se mu střelecky i v obranné hře a v některých zápasech mělo i potřebnou dávku štěstí. Bohužel pandemie Covidu19 veškeré úvahy o možném vítězství a historickém postupu do Moravskoslezské fotbalové ligy v říjnu loňského roku rázně utnula. Sezóna zůstala nedohrána a letos v srpnu všechny kluby vstoupily do nového ročníku 2021/2022 takříkajíc od nuly. Navíc vesměs s pozměněnými kádry, což se místního klubu dotklo velmi výrazně.
Začněme nejdříve odchody. Klíčový stoper Jiří Urbánek zamířil do třetiligového Velkého Meziříčí, útočník Zdeněk Traxl se rozhodl vrátit do rodné Černé Hory, kde po jeho konci muži odhlásili v předchozím ročníku svou soutěž. Záložník Marek Hošek se rozhodl pro přesun do HFK Třebíč. Z pracovních důvodů přerušil činnost brankář Ladislav Cimbálník. A aby těch odchodů nebylo málo tak Matěj Těšík a Jiří Ondrák oznámili ukončení činnosti, byť druhý jmenovaný se nakonec do kádru mužstva v průběhu podzimu vrátil. Zejména první dvě ztráty se ale během sezóny ukázaly jako velmi citelné.
K mužstvu se ale připojily i nové tváře. První byl zkušený brankář Roman Invald, který přišel z Rakouska a vytvořil s Michalem Pelánem brankářskou dvojici. Další byl obránce Tomáš Šperka z SK Líšeň, který měl nahradit zmíněného Jiřího Urbánka. Na přestup pak přišel útočník Adam Macek z FŠ Třebíč a v trvalý přestup se také změnilo působení Libora Daňka.
Obměněný kádr sezónu zahájil přípravnými zápasy. Zápasový výpadek a výrazná obměna kádru v nich byla znát a přišly porážky se Zbrojovkou Brno U19 a Bohunicemi. V pohárovém utkání proti vysoce favorizovanému Blansku ale mužstvo předvedlo heroický výkon, i v deseti hráčích po nešťastném vyloučení Pav. Loupa dokázalo srovnat v poslední minutě zápasu z pokutového kopu Moučkou na 1:1 a teprve v prodloužení soupeř dvěma brankami zlomil jeho statečný odpor. Vítězství v posledním přípravném utkání v Náměšti nad Oslavou pak hráče pozitivně naladilo na start mistrovské soutěže.
Los ale vzbuzoval obavy, které se bohužel ukázaly jako oprávněné. Na hřišti v Humpolci hráči předvedli bezkrevný výkon, utkání nezvládli ani takticky a zaslouženě prohráli 0:2. Jak se později ukázalo, nebyla to ale asi úplná náhoda. V následujícím týdnu se totiž prokázala u dvou hráčů nákaza Covidem19 a mužstvo skončilo na dalších čtrnáct dní v karanténě. Teprve poslední srpnový víkend tak přinesl první domácí zápas v sezóně. Jako soupeř se dostavil Žďár nad Sázavou, paradoxně tým, se kterým se jako posledním hráči potkali v předchozím nedohraném ročníku. Po vynucené pauze byla na mužstvu vidět doslova nadrženost na fotbal, což vyústilo v rychlou branku Kruly hned ve druhé minutě zápasu. Soupeř pak sice vyrovnal na 1:1, zasloužené vítězství ale bítešským přisoudila proměněná penalta Sznapky nařízená po předchozím faulu na Moučku. Týden nato v Havlíčkově Brodu získalo mužstvo bod po oboustranně takticky vedeném zápasu, který branku nepřinesl.
Jako další zavítalo na trávník v našem městě mužstvo Břeclavi. Zajímavý „hodový“ zápas přinesl další remízu, tentokrát v poměru 1:1. Domácí vedli díky brance Moučky, životní gól hostujícího záložníka střelou snad z 35 m od břevna do branky ale brankové skóre srovnal. Hned za tři dny pak fotbalisté FCVB zvládli první dohrávku předtím odloženého zápasu. Proti aspirantovi na postup Zbrojovce Brno B předvedli dle názoru trenéra Marka Zúbka jeden z nejlepších výkonů za dobu jeho působení v našem klubu. Přesto to na body nestačilo. O výsledku divácky atraktivního zápasu, ve kterém se celkem pětkrát třásla branková konstrukce, rozhodla jediná branka hostujícího týmu, která Zbrojovce zajistila všechny tři body. Nebyl ale čas plakat nad rozlitým mlékem, hned další víkend čekal mužstvo zápas na hřišti ve Ždírci nad Doubravou. Zde už zřejmě na hráče trochu dolehla únava z náročného programu, výkon nebyl ideální, přesto to poněkud překvapivě stačilo na jednoznačné vítězství 3:0. Branky zaznamenali Merdita, Moučka a navrátilec do kádru Ondrák.
Na důležitou výhru bohužel fotbalisté v dalším kole nenavázali. Další favorit soutěže Lanžhot byl příliš těžkým oříškem k rozlousknutí a odvezl si všechny tři body za výhru 1:0. I v tomto utkání se projevila jedna z hlavních negativních stránek mužstva, kterou byla hra na útočné polovině soupeře a finální fáze zakončení. V plné nahotě se to ukázalo i v dalším, opět domácí zápase proti beznadějně poslední Polné. Fotbalově viditelně slabší soupeř dlouho držel naději na dobrý výsledek a teprve šťastná branka Pav. Loupa po standardní situaci pět minut před koncem přinesla vítězství 1:0 a povinné tři body.
Následoval podivný zápas v Bystřici nad Pernštejnem plný kuriózních branek. Výsledkem byla remíza 2:2, kterou lze hodnotit z pohledu FCVB jako ztrátu, vyrovnávací branka domácích po předchozích trefách Sznapky a Kruly totiž padla v samotném závěru utkání. Další divoké představení přišlo již za tři dny, mužstvo totiž čekal další „anglický“ týden a dohrávka druhého Covidem19 odloženého zápasu ve Staré Říši. Ta přinesla přestřelku se šťastným koncem a výsledkem 4:3 pro hostující mužstvo. Brankově se prosadili už tradiční střelci Krula, Moučka a Sznapka, který se trefil dokonce dvakrát.
A to už blížil samotný závěr první poloviny soutěže. Velkobítešské fotbalisty v něm nejprve čekalo utkání proti zřejmě nejlepšímu týmu soutěže, Hodonínu. Hosté předvedli koncentrovaný výkon, domácí výběr se tentokrát naopak nevyvaroval chyb v obraně. O výsledku bylo rozhodnuto již v poločase, konečné skóre znělo 1:4. Poslední zápas ve venkovním hřišti se uskutečnil na stadionu Startu Brno. Jednalo se o velmi nepovedené vystoupení, zřejmě nejhorší za celou podzimní část soutěže. Konečné skóre 2:0 pro domácí bylo pro hráče FCVB možná až lichotivé. Podzimní derniéru na domácí ploše obstaral duel proti Tasovicím. Tradičně fotbalově vyspělý soupeř byl zřejmě o něco lepším týmem, obětavý výkon domácích podpořený skvělým výkonem brankáře Pelána ale znamenal druhou bezbrankovou remízu v sezóně a relativně povedenou tečku za náročným podzimem.
Výsledkem toho všeho je průběžné 9. místo v tabulce soutěže se ziskem šestnácti bodů a ztrátou pouhých pěti bodů na 4. místo. Bilance domácích a venkovních zápasů je bodově shodná, na vlastním hřišti ale klub odehrál o zápas více. To není úplně pozitivní informace, nicméně potkal zde pět klubů z prvních šesti v pořadí soutěže. Na jaře tedy bude mít proti papírově slabším soupeřům většinou výhodu domácího prostředí.
Zklamáním je počet vstřelených branek. Čtrnáct je třetí nejnižší počet ze všech. Na druhou stranu směrem dozadu je počet branek inkasovaných nejlepším z týmů druhé poloviny tabulky. Koresponduje to se skutečnostmi, na které upozorňuje trenér Marek Zúbek ve svém rozhovoru, tj. špatná často až bezradná hra na útočné polovině hřiště, ale naopak jasné rozdání rolí pro jednotlivé hráče týmu, z čehož vyplynula dobrá organizace hry v obranné činnosti.
Individuální hodnocení a statistiky tohle vše jen dokladují. Do zápasů zasáhlo celkem dvacet hráčů, šest z nich odehrálo všechny, brankář Pelán dokonce jako jediný v sestavě nescházel ani minutu. Nejlepším střelcem se stal Sznapka, který zaznamenal čtyři branky, Moučka a Krula přidali každý tři, Ondrák, Loup Pav., Merdita a Novotný po jedné. Tím výčet střelců končí. Jinak spolehlivý stoper Šperka bohužel doplatil na chyby svých spoluhráčů a při „hašení požáru“ byl dvakrát vyloučen. Nejvíce žlutých karet, osm, inkasoval energický Daněk.
Aktuální pořadí zhruba odpovídá současné výkonnosti mužstva, které se nevyvarovalo několika slabších výkonů (Humpolec, Start Brno), proti favoritům (Zbrojovka B, Lanžhot) ale často bojovalo o dobrý výsledek až do poslední minuty.
Los druhé poloviny soutěže ale dává naději na zlepšení jak výsledkové, tak tabulkové. Tímto směrem se určitě budou jistě ubírat myšlenky trenéra Marka Zúbka, který se bude snažit během zimní přestávky mužstvo ještě více vyladit i po stránce herní. A jak jste viděli výkony a výsledky našeho A-mužstva na podzim vy?