Trenér B-týmu a předseda klubu Jiří Jelínek hodnotí podzimní část sezóny

"UMÍSTĚNÍ BENFIKY JE ZKLAMÁNÍM"

Benfika nezažila úplně ideální podzim. V rozhovoru s trenérem Jirkou Jelínkem jsme se bavili hlavně o tom, proč tomu tak bylo...

Deset odehraných zápasů, dvanáct bodů, 11. místo v tabulce, spokojenost nebo zklamání?
Jednoznačně obrovské zklamání, mužstvo se ani nepřiblížilo svým možnostem, což beru z velké části na sebe. Bohužel týmu chybí větší zkušenosti, máme velmi mladý kádr a zkušenější hráči, na které jsme se chtěli spoléhat, bohužel během podzimu na většinu zápasů vypadli.

Čím si vysvětluješ diametrálně odlišnou bilanci domácích a venkovních zápasů?
Nevím, venku jsme hráli především se silnými týmy z čela tabulky, doma pak s těmi papírově slabšími, takže tahle bilance je poněkud zkreslující, protože náš herní projev se moc nelišil. Každopádně je ale venkovní bilance opravdu tristní a ostudná.

Plnila podle tebe Benfika na podzim roli záložního týmu áčka dostatečně nebo v tomto ohledu vidíš ještě nějaké rezervy?
Benfika by podle mě v tomto směru měla mít primárně dva úkoly – poskytnout nevyužívaným hráčům áčka herní praxi a pak také pomoci hráčům áčka, kteří jsou po zranění či z formy se do formy dostat. První úkol plnila a ten druhý naštěstí během podzimu plnit nemusela. Z čeho jsem zklamaný je, že v minulosti nebyl problém s pomocí také áčka béčku, ale to už bohužel nějakou dobu neplatí a ani během podzimu se nám to víceméně nepodařilo změnit.

Dařilo se Benfice přenést na hřiště tvé představy o způsobu hry, kterým by se měla prezentovat? Je zde nějaká návaznost na herní projev áčka? 
Nedařilo. Kdyby ano, máme nejvíc vstřelených a nejméně obdržených branek :-) Chceme jít cestou, u které klademe velký důraz na herní projev. Je to cesta složitější a jak se ukazuje, také cesta delšího časového horizontu. Největší nevýhodou je, že oproti řekněme pragmatickému způsobu hry, který volí drtivá většina týmů v naší soutěži, kdy spíš sází na jednoduchost a bojovnost, my chceme situace řešit primárně fotbalově. To je vzhledem k nezkušenosti našeho týmu často sebezničující, protože hráči mají problém vyhodnotit míru rizika v určitých herních situacích a následně z toho plynou individuální chyby. Musíme zapracovat i na silové stránce hry, tam máme veliké rezervy. A co vidím jako největší problém, tak je absence větší chuti po vítězství. A bez ní to půjde jen velice těžko.

Vidíš v kádru Benfiky někoho z odchovanců, který by se brzy mohl stát plnohodnotným členem sestavy áčka? 
Rozhodně ano a je jich celá řada. Podle mě by hlavním ukazatelem mělo být, že dlouhodobě převyšuje a vyčnívá v soutěži. Ale to se na podzim o nikom bohužel říct nedá. Jsem přesvědčený, že v naší soutěži nikdo nemá takovou výhodu, že by se většina hráčů třikrát týdně připravovala s divizním mužstvem pod vedením trenéra jako máme my a o to víc mě mrzí, že to kluci nedokážou na hřišti prodat. Nechci ale, aby vše vyznělo úplně negativně. Myslím, že kluci mají dobrý charakter a přes zimu se nakopnou k daleko lepším výkonům a do kádru se brzy dostanou, protože pak by postrádalo smysl zde rezervní tým vůbec mít. Ale je to jen a jen na nich!

Zkus prosím vybrat jeden nejlepší a jeden nejméně povedený zápas.  
Těžko vybírat. Mezi zápasy, které se nám opravdu nepovedly, tak řadím duely s Nedvědicí a s FŠ Třebíč. Povedený byl například zápas s Polnou B.

Jak bude u Benfiky probíhat zimní příprava a co bude jejím hlavním cílem pro jaro, ať už z pohledu výsledků nebo hry jako takové? 
Zatím těžko říct, protože nikdo neví, kdy nám bude umožněno se připravovat. Ale počítáme s tím, že bychom začali 25. ledna. Trénovat bychom měli třikrát týdně a o víkendu pak odehrát přípravný zápas. Otázkou je, jestli u toho budu ještě jako trenér. Tímto se momentálně zabýváme a osobně si myslím, že by týmu vzhledem k průběhu podzimu prospěla změna.

Z pohledu předsedy, jak vidíš aktuální situaci v klubu? Projevil se nějak COVID19 na jeho fungování? 
Tohle období není snadné pro nikoho z nás, ať už se to týká osobního i pracovního života či našich koníčků jako je fotbal. Určitě se nás nastalá situace dotkla a počítám, že se nás dotkne ještě víc. Hlavně co se týče financí od našich partnerů. Mám ale velikou radost, že nám i přes letošní špatnou situaci zachovali přízeň a pomohli v rozvoji našeho klubu. Za to bych jim chtěl prostřednictvím tohoto rozhovoru moc poděkovat!

Na konci letošního roku by se měla uskutečnit výroční Valná hromada. Jak to s ní bude?
Ano, Valná hromada se měla uskutečnit, navíc měla být volební, protože naše mandáty během listopadu vyprší. Z důvodu vyhlášení nouzového stavu a v souvislosti s aktuálními vládními nařízeními ji ovšem nejsme schopni uspořádat. Z čistě legislativního hlediska ji ale musíme uspořádat nejpozději 90 dnů od ukončení nouzového stavu a s tím také počítáme.

Na závěr tě ještě poprosím o krátké zhodnocení uplynulého roku z pozice předsedy oddílu.
Co se týče zázemí jsem moc rád, že díky vedení našeho města mohly proběhnout dvě významné akce, a to dobudování plotu a záchytné sítě za druhou brankou na náhradním hřišti. Hlavním počinem byla ale jistě rekonstrukce patra s kancelářemi a šatnou pro rozhodčí. Tyto prostory jsou tak konečně reprezentativní a nemusíme se za ně stydět. Velkou radost to udělalo také manželce, protože jsem mohl z našeho bytu odstěhovat asi půl tuny fotbalových papírů :-). Tady patří pro změnu veliké poděkování vedení města v čele s panem starostou.
Pokud jde o sportovní stránku tam stále vidím určité rezervy. Bezpochyby jsme čekali lepší bodový zisk u dorostenců, ale bohužel měli kvůli zraněním klíčových hráčů velice těžkou úlohu. Na jaře je čeká spousta zápasů a jsem přesvědčený, že bilanci vylepší. Věřím, že nahoru půjdou i výkony žáků. Rádi bychom také doplnili současný trenérský tým o mladé trenéry tak jako se to podařilo v případě Jirky Urbánka.

Jirko, díky za rozhovor.