Hodnocení sezóny 2017/2018

MUŽI A

Jako poslední přichází na přetřes sezóna vlajkové lodi našeho oddílu - divizního A-týmu mužů. Předkládáme vám vše včetně podrobných statistik...

Druhá sezóna v Moravskoslezské divizi přinesla našemu A-týmu 12. místo a opět záchranu v soutěže. Soutěžní ročník 2017/2018 ale byl určitě v mnohém odlišný od toho předchozího, pro nás klub premiérového ve čtvrté nejvyšší soutěži.
Hráči už především dobře věděli, co divize jako taková obnáší a jaké jsou její herní nároky. Poučeni do něj vstupovali i funkcionáři klubu, kteří nechtěli, aby došlo k podobné situaci jako v ročníku 2016/2017, kdy po výborném nováčkovským elánem odehraném podzimu přišlo zraněními a poklesem výsledků poznamenané jaro, které mohlo skončit až rychlým sestupem zpět do Krajského přeboru, který odvrátila až šťastná záchrana v posledním kole.
Proto se v klubu objevil úplně nový člověk, sportovní manažer Jiří Mika. Zkušený praktik přinesl do všech pozic a úrovní oddílu potřebné dovednosti i znalosti a přiblížil většině hráčů a funkcionářů to, o čem dříve jen slyšeli. Že působení v soutěži takové úrovně vyžaduje mnohem více práce, než si všichni mysleli.
Věci se daly rychle do pohybu. Na přestupovém trhu bylo potřeba řešit spoustu věcí. Zaprvé posílit kádr, který předchozí sezónu dohrával doslova na krev a v minimálním počtu hráčů, z nichž navíc někteří neměli zájem už nadále v našem klubu působit nebo byl o ně zájem jinde. Nejprve bylo nutné vyjasnit situaci kolem brankářů. Tomáš Pokorný totiž projevil zájem zkusit štěstí v třetiligovém Velké Meziříčí a oddíl mu v tom nechtěl bránit. Potřeboval ale sehnat náhradu i s ohledem na to, že se s dalším brankářem Karlem Janouškem nemohlo ze zdravotních i pracovních důvodů příliš počítat.
Podařilo se ale trefit bingo, do oddílu přišel Martin Matiášek z Pelhřimova, který nejenom že vytvořil s Michalem Pelánem výbornou dvojici brankářů, ale zároveň se stal trenérem týmu dorostu, kterému díky svým znalostem a elánu pomohl nastartovat novou, věřme úspěšnější éru. Ale zpátky k áčku.
Z klubu dále odešli Dalibor Cícha (Nedašov), Tomáš Dvořák a Jiří Horký (oba Kuřim), Marek Máca (Třebelovice), David Rozum (Rajhradice), Ondřej Mucha (Budišov) a Petr Antoš (Osová Bítýška).
Zranění nedovolilo pokračovat v kariéře Luboši Kerberovi a nevrátil se ani bývalý kapitán Ladislav Střecha, byť o to oddíl hodně stál. 
Nahradili je tito hráči do pole: Richard Novotný (útočník nebo záložník z Třebíče, který přišel na volný přestup, Matin Knos a Ondřej Kubík (oba Líšeň), Tomáš Kudýn (HFK Olomouc) a také dvě exotické posily z Kanady, Ryan Whittingham (ofenzivní záložník) a Jay Randhawa (obránce).
Nyní už většina z vás ví, kteří z nich se v týmu uchytili a kteří ne. Na začátku ale všichni stáli na stejné startovní čáře.
Po seznamovacích zápasech sezónu zahájilo na konci července utkání předkola MOL Cupu, které se týmu vydařilo a přineslo mu vítězství 3:1 nad Blanskem (skórovali 2x Jiří Chlup a Jan Pohl). Třetiligový Vyškov už byl v I. kole hlavní soutěže týden nato jiná kategorie, prohra 0:3 ale byla čestná, mužstvo nezklamalo a do zápasů celoroční soutěže vstupovalo s patřičným odhodláním.
Úvodní zápas na hřišti nováčka ve Strání se ale našim nevyvedl a zaslouženě prohráli 1:3, jedinou branku zaznamenal Michal Šimončič. Reparát naši nesložili ani v úvodním domácím představení, když jen remizovali s průměrným Ždírcem nad Doubravou 1:1, když se trefil pouze Jan Pohl. Na třetí pokus už to ale vyšlo. Výhra 6:2 v Havlíčkově Brodě šla do světa, k tomu hattrick eléva v našem dresu Richarda Novotného, vše bylo najednou hned takové jasnější.
Bohužel ne nadlouho. Do té doby trápící se Blansko u nás tentokrát oproti MOL Cupu takticky ubránilo nejtěsnější výhru 1:0 a naši zase trochu zapadli do bahna spodních pater tabulky. Jestli v něm byli po kotníky, tak po zápase v Rosicím už minimálně po pás. Ostudná prohra 0:7, raději zapomenout. Našim to navíc nevyšlo ani v dalším Hodovém kole, kdy doma prohráli 1:2 s Tasovicemi, trefil se jen Jiří Chlup. I fanoušci soupeře v té době nad našim týmem lámali hůl, dle jejich slov za předchozích pět kol nepotkali slabší tým…
Naštěstí přišel zápas na oblíbeném hřišti ve Staré Říši a stejně jako v první divizní sezóně si z něj naši odvezli vítězství 2:0, skórovali Richard Novotný a Michal Šimončič.Byl to už druhý zápas, kdy v našem dresu nastoupil Ryan Whittingham a ukázalo se, že bude platnou posilou. Ani on ale za týden v Šumperku nemohl zabránit vysoké prohře 0:5, byl to další nepovedený zápas celého týmu.
První říjnový zápas pak ale přinesl povinné první domácí vítězství s beznadějně poslední Třebíčí a zase trochu klidu na kopačky všech hráčů. Brankově se prosadili Michal Šimončič a kapitán Jan Pohl.
Na hřišti v Tišnově se od našich nic moc nečekalo, přišla víceméně očekávaná prohra 2:5, jak se ale později ukázalo, více než tento zápas mělo na průběh sezóny vliv mužstvo Tišnova jako takové. Ale o tom až později.
V dalším zápase přišel o místo v základní sestavě Jay Randhawa, který jako by se na postu stopera nemohl aklimatizovat a chyboval, proti Bzenci se ale nedařilo ani hráčům, kteří k němu nastoupili. Jediný gól Jiřího Pokorného nemohl zabránit další domácí porážce 1:3. Týden nato to byl v Novém Městě na Moravě především koncert Michala Pelána v naší brance, který skvělým výkonem doslova vychytal proti favoritovi bezbrankovou remízu 0:0.
Poslední říjnový víkend se Velkou Bíteší prohnala silná vichřice, která poznamenala i stadion v našem městě. Bohužel nejen na jeho zařízení, ale i přeneseně ve smyslu výsledku dalšího zápasu. Porážka 1:6 (branka Martin Knos) byla důsledkem špatného klimatu v kabině. Bylo nutné jednat.
Vedení oddílu se proto rozhodlo k ráznému kroku a odvolání trenéra Květoslava Havránka. Dočasně jej do konci podzimní části nahradil sportovní manažer Jiří Mika a jak se později ukázalo, jednalo se nakonec o náhradu až do konce celého soutěžního ročníku.
Metoda šoku ale zřejmě zabrala, na hřišti v Břeclavi bylo našich najednou plné hřiště a výhra 4:1 vítanou vzpruhou. Pomohly i změny v sestavě. Tomáš Mrňa na postu stopera zaujal, na lavičku se naopak stěhoval celý podzim nevýrazný Radek Valsa, ze základní jedenáctky vypadl i Dominik Hibš a i v té době nejlepší střelec týmu Michal Šimončic už spíše jen střídal. V Břeclavi se střelecky opět dařilo Martinu Knosovi, který skóroval 2x, trefil si i zmiňovaný Tomáš Mrňa a první branku v našem dresu si připsal i Ryan Whittingham.
Podzimní část sezóny uzavírala předehrávka prvního jarního kola proti Žďáru nad Sázavou. Silný protivník prokázal svoji kvalitu a v nevlídném a chladném počasí si z našeho trávníku odvezl výhru 2:0, výkon našich ale oproti předchozím domácím představením měl opravdu divizní parametry.
Během zimní přestávky ale vedení klubu opět čekala spousta práce. Někteří hráči opět projevili zájem z klubu odejít a bylo za ně znovu nutné najít adekvátní náhradu. Protože například odchody nejlepšího střelce podzimu Michala Šimončiče do kmenové Náměště nad Oslavou nebo Radka Valsy do Rapotic byly citelnými ztrátami. Navíc cílem bylo nejen tyto hráče nahradit, ale tým jako takový ještě více posílit. Přestupová škatulata se tak znovu rozhýbala. Z brněnské Líšně dorazili další hráči Libor Daněk a Jan Bílek, kam se naopak vrátil Ondřej Kubík, který se v našem dresu vůbec neprosadil, odešel i Tomáš Kudýn a do ČR se už nevrátil ani Jay Randhawa, Z Dolních Louček dorazil střelec Tomáš Juříček, do klubu se vrátili Jiří Horký, David Rozum i Ondřej Mucha (i když první dva jmenování do B-týmu), přišla i další exotická posila Damien Strangio. Tou opravdovou se ale stal hlavně Pavel Pergl, bývalý hráč Sparty Prahy se zkušenostmi ze zahraničí i Ligy mistrů.
Zajímavým úlovkem na poslední chvíli se pak stal ještě Ondřej Halas z Tišnova. Právě Tišnov, suverénní lídr tabulky totiž před zahájením jarních bojů ze soutěže odstoupil a dobrovolně se stal prvním sestupujícím, což upřímně řečeno vzhledem k beznadějnému postavení Třebíče náš klub muselo těšit, protože bylo prakticky rozhodnuto o dvou sestupujících. Tím třetím se ale mohl stát prakticky jakýkoliv tým spodní poloviny tabulky, protože bodové rozdíly mezi nimi byly minimální.
Po absolvování zimní přípravy včetně soustředění a odehrání přípravných zápasů mužstvo nastoupilo k prvnímu mistrovského utkání na hřišti s umělým povrchem na VUT Brno proti jednomu se svých největších soupeřů Havlíčkovu Brodu. Pavel Pergl v tomto utkání předvedl na pozici stopera vynikající výkon a svojí nádhernou brankou tým nastartoval k důležité výhře 3:0 (skórovali ještě další posila Tomáš Juříček a Jiří Chlup). Nikdo v té době nemohl tušit, že tento gól bude tím úplně posledním, který Pavel Pergl ve své úspěšné kariéře zaznamená…
Zápas vyšel prakticky všem posilám, které se v našem dresu představily. Bohužel, za týden v Blansku bylo všechno jinak. Odhodlaně a sebevědomě hrající soupeř naše hráče k ničemu nepustil a zaslouženě zvítězil 2:0.
Za týden poprvé na jaře domácím hřišti ale vyběhl na hřiště opět úplně jiný tým. Výborný výkon přinesl sice „jen“ remízu 2:2 (branky Whittingham a Knos), ale v téhle formě by chtěli své miláčky fanoušci vidět každý týden a do kabin je zaslouženě vyprovodili potleskem. Pěkným výkonem se družstvo prezentovalo i týden poté v Tasovicích, porážce 0:2 ale zabránit nedokázalo, navíc červenou kartu inkasoval Pavel Pergl.
Pak ale přišly zase horší časy. Začalo to úplně zbytečnou domácí porážkou 0:1 se Starou Říší, pokračovalo druhou v řadě 0:3 se Šumperkem, kdy naši hráči v obou případech doplatili na špatnou koncovku a vše vyvrcholilo v den odjezdu k utkání vloženého kola do Žďáru nad Sázavou, kdy se bohužel potvrdilo, že se Pavel Pergl už neobjeví v dresu žádného fotbalového klubu…
Zpátky k fotbalu. Na hřišti v Třebíči totiž naši konečně zlomili střelecké prokletí a odvezli si povinnou výhru 3:0, skórovali Ryan Whittingham, Tomáš Juříček a Jan Pohl. Dalším vloženým zápasem pak byl domácí duel se Stráním, který byl ale tak opatrný, že v něm prostě branka padnout nemohla – 0:0.
V Bzenci pak ale hráči potvrdili vzestup formy a dovezli si nesmírně cenné vítězství 2:0, o které se sice brankově zasloužili jen Jan Pohl a Ryan Whittingham, ale stejným dílem na něm podíleli všichni hráči týmu.  Na v té době už téměř jistého vítěze soutěže Vrchovinu to sice v následujícím zápase nestačilo, porážka 1:3 (gól Tomáš Juříček) ale tolik nebolela, protože bylo vidět, že výkonnost týmu je úplně jinde než v těžkých podzimních časech.
A skutečně, brzy bylo jasno. Dvě vítězství ve dvou venkovních zápasech v řadě znamenaly jistotu záchrany soutěže. Nejprve  takticky skvěle zvládnutý zápas v Polné a přesvědčivá výhra 3:0 po brankách Novotného a jarních střelců Jana Pohla a Ryana  Whittinghama a tři dny poté i s trochou potřebného štěstí zvládnutá vítězná dohrávka 3:2 ve Žďáru nad Sázavou, kde skóroval rozjetý Jan Pohl, Martin Knos a v poslední minutě Tomáš Juříček.
Domácí rozlučka s Břeclaví pak bohužel našim nevyšla, sice vedli 1:0 po krásném gólu Ryana Whittinghama, ale nakonec zbytečně prohráli 1:2 a jen demonstrovali fakt, že v sezóně 2017/2018 jim to na vlastním trávníku prostě nešlo.
Závěrečný výlet do Ždírce nad Doubravou, kde se v polovině června dohrávalo první jarní kolo, už jen rozhodoval o kosmetické podobě tabulky. Spíše než porážka 1:2 tak mrzelo hloupé vyloučení Libora Daňka. Poslední zásah sezóny si připsal Richard Novotný.

V tabulce mužstvo skončilo na konečném 12. místě, odehrálo 29 utkání, v tabulce je jich ale započítáno o jeden méně, porážka 2:5 z Tišnova se anulovala.

Konečná tabulka soutěže:

Rk. Družstvo Záp. + 0 - Skóre Body
1 Vrchovina ▲ 28 20 3 5 60:28 63
2 Rosice 28 15 9 4 72:24 54
3 Žďár nad Sázavou 28 16 4 8 60:37 52
4 Tasovice 28 14 5 9 51:48 47
5 Šumperk 28 14 4 10 52:35 46
6 Stará Říše 28 14 4 10 47:35 46
7 Bzenec 28 14 3 11 68:55 45
8 POLNÁ 28 13 2 13 60:57 41
9 Ždírec nad Doubravou 28 11 6 11 27:35 39
10 Břeclav 28 10 5 13 37:42 35
11 Blansko 28 7 11 10 31:38 32
12 Velká Bíteš 28 9 4 15 38:52 31
13 Strání 28 8 3 17 41:58 27
14 Havlíčkův Brod 28 6 6 16 35:77 24
15 Třebíč ▲ 28 1 7 20 29:87 10BILANCE
Celkem: 9 vítězství – 4 remízy – 15 porážek, skóre 38:52, 31 bodů, 12. místo
Doma: 2 vítězství  – 3 remízy – 9 porážek, skóre 13:26, 9 bodů , 14. místo (!!!)
Venku: 7 vítězství – 1 remíza – 6 porážek, skóre 25:36, 22 bodů, 2. místo (!!!)

To historie klubu nepamatuje, takový nepoměr domácích vs. venkovních zápasů, navíc ve prospěch těch hraných na hřištích soupeřů.
 

Projděme si i individuální statistiky.

ZÁPASY
Nejvíce zápasů odehrála trojice Jan Pohl, Jiří Chlup a Richard Novotný 28 (z 29). První dva nenastoupili jen v posledním zápase ve Ždírci nad Doubravou. Platnými členy základní jedenáctky byli i odchovanci oddílu Tomáš Mrňa – 27 a Lukáš Kopáček – 21. Dvacet a více utkání si připsali ještě spolehlivý Jiří Pokorný – 27 a Ryan Whittingham – 23. Oba brankáři si své starty rozdělili zhruba půl na půl. Pokud statistiky FAČR nelžou, alespoň jeden start si v soutěžním ročníku 2017/2018 připsalo celkem 30 hráčů, což je hodně vysoký počet.

GÓLY
Nejlepším střelcem týmu se stal Ryan Whittingham – 7 branek, po přesunu do útoku se zejména v závěru soutěže výrazně prosazoval Jan Pohl – 6 branek, stejný počet zaznamenal i Richard Novotný včetně jediného hattricku v Havlíčkově Brodě. 5x skóroval Martin Knos, 4x Jiří Chlup, Tomáš Juříček (jen na jaře) a Michal Šimončič (jen na podzim). Další hráči skórovali max. 2x. Celkem se do střelecké listy zapsalo 10 hráčů.

KARTY
Nejvíce žlutých karet nasbíral Jiří Chlup – 9, kterému ale zdatně sekundoval Libor Daněk, jenž si svých šest vykoledoval jen na jaře a přidal k nim i vyloučení a už tradiční "zlý" muž našeho týmu Miroslav Ivančík, kterého rozhodčí žlutým kartonkem odměnili také 6x. Celkem alespoň jednu žlutou kartu obdrželo 18 hráčů. Druhé vyloučení obstaral Pavel Pergl.

BRANKÁŘI
Čisté konto udrželi celkem 8x. Martin Matiášek 5x (Stará Říše venku, Třebíč doma, Strání doma, Bzenec venku, Polná venku), Michal Pelán 3x (Vrchovina venku, Havlíčkův Brod doma a Třebíč venku)

Hodnocení dalších řad (bez důrazu na statistiky). Všechny formace doznaly během ročníku spousty změn, což je i logické s ohledem na počet hráčů, kteří nastoupili k utkáním (30).

OBRANA
Na podzim jako stopeři působili hlavně Jan Pohl a Dominik Hibš nebo Jay Randhawa, na jaře nejprve Pavel Pergl s Tomášem Mrňou, kterého později doplnil Lukáš Kopáček.
Na krajních postech na podzim spolehlivě nastupoval Jiří Ondrák, který se ale pro jaro zranil, nahradil jej ve většině zápasů Ondřej Halas. Často zde nastupoval i Jiří Pokorný nebo Miroslav Ivančík, další hráči už méně.

ZÁLOHA
Střed pole opanoval Jiří Chlup, směrem dopředu hrál většinou Ryan Whittingham (na jaře ale i ze strany), před Ryanovým příchodem Radek Valsa , zezadu na podzim většinou Tomáš Nekuda nebo Tomáš Mrňa, na jaře pak Libor Daněk. Kraje byly také hodně proměnlivými posty. Působili zde Michal Šimončič (jen na podzim), Richard Novotný, ale i univerzálové Jiří Pokorný, Miroslav Ivančík a Ondřej Mucha, dále Martin Knos a v druhé polovině jarní části i Tomáš Juříček.

ÚTOK
Týmu dlouho chyběl typický útočník. Na podzim se hrávalo většinou jen na jednoho vytaženého hráče a nastupovali zde hráči zmínění v záložní řadě, především z krajních postů, občas se zkusila i hra na dva hroty, ale nepříliš úspěšně. Změna přišla s nástupem Jiřího Miky, který nejprve do útoku přesunul Jan Pohla a na začátku jarní části k němu přidal nově příchozího Tomáše Juříčka. Hra na dva útočníky ale brzy opět přešla do systému 4-2-3-1, který náš tým úspěšně praktikoval až do konce soutěže.

MOMENTY SEZÓNY:

DOMA:
1. Gól Pavla Pergla proti Havlíčkovu Brodu (odehráno na náhradním hřišti VUT Brno)
2. Utkání s Rosicemi, velmi dobrý výkon všech hráčů
3. Vichřice před zápasem s Polnou, pak i dění na hřišti (porážka 1:6)
4. Remíza se Stráním 0:0, nervozita čišící z obou týmů
 

VENKU:

1. Výkony brankářů Michala Pelána (Vrchovina) a Martina Matiáška (Bzenec, Polná)
2. Vítězství v sedmi utkáních, skvělé výkony v Bzenci, Polné, na podzim v Břeclavi
3. Ostudná porážka 0:7 v Rosicích
4.. Hattrick Richarda Novotného v Havlíčkově Brodě

OBECNĚ:

1. Příchody Ryana a Jaye do FC VB (první hráči černé pleti ve VB) a přichod Pavla Pergla

2. Výměna trenérů (Jiří Mika za Květoslava Havránka)
3. Odstoupení Tišnova ze soutěže


Krátké zhodnocení sezóny nám poskytl i trenér týmu a zároveň sportovní manažer klubu Jiří Mika:
 

1.       Jak hodnotíte uplynulou sezonu (výsledkově i herně)?
"Začátek sezóny nebyl špatný, ale klukům se úplně nedařilo na hřišti prodat to co jsme si společně říkali a co jsme trénovali. Dost je také srazil nevydařený zápas v Rosicích.  Naštěstí se nám už na podzim dařilo na hřištích soupeřů, takže body do tabulky pořád přibývaly. Po špatném výkonu a vysoké porážce s Polnou doma ale došlo k výměně na trenérském postu, která do kabiny přinesla více disciplíny a odpovědnosti. Myslím, že to splnilo účel.
Na jaře jsme ve většině zápasů předváděli dobré výkony a spoustu zápasů, hlavně na domácím hřišti, ztratili jen kvůli slabší koncovce. V závěru soutěže jsme ale většinou vyhrávali, získali potřebné body, a nakonec si celkem v klidu zajistili záchranu.“


2.       Jaký (-é) zápas (-y) považujete za nejpovedenější?
„Na jaře určitě domácí s Rosicemi, byť jsme v něm nezvítězili, dobrý výkon jsme předvedli i v Tasovicích, i když tam jsme prohráli. Takticky jsme myslím výborně zvládli vítězný zápas v Polné.“

3.       Který soupeř na vás udělal největší dojem a proč?
"Blansko, které nás na jaře jako jediné přehrálo. Jinak jsme byli podle mě všem ostatním soupeřům naprosto rovnocenným soupeřem. Zrovna v Blansku se ale kluci jakoby báli hrát.“

4.       Které hráče považujete za kostru vašeho týmu?
„Vyzdvihl bych oba brankáře, Michala Pelána i Martina Matiáška, důležitým hráčem byl pro nás určitě Ryan Whittingham, po svém přesunu na post stopera se do týmu velmi dobře zapracoval Tomáš Mrňa a za jarní část bych rád pochválil i Lukáše Kopáčka.“

5.       Jak bude vypadat příprava na příští sezónu a jaký do ní máte hlavní cíl?
„Věřím, že nově tvořící se tým bude silnější než ten, se kterým jsme odehráli letošní sezónu. Měli by do něj přijít hráči, kteří budou posilami a byl bych rád, aby se mezi nimi našel i nějaký lídr do kabiny, protože to tento mladý tým potřebuje. Příprava začala v úterý 10. července pod vedením nového trenéra Libora Danihelky a přípravné zápasy budou směřovat jak k formování týmu do nového ročníku divize, tak i k pohárovému zápasu proti Vrchovině, kterou bychom rádi zkusili překvapit a získali tak možnost zahrát si proti Vysočině Jihlava. V divizi bude našim cílem umístění ve středu tabulky a stabilizace kádru, který bychom během sezóny chtěli doplňovat už jen minimálně.