Hodnocení sezóny 2017/2018

MUŽI B - BENFIKA

Muži B mají za sebou další sezónu v I. B třídě. I oni si zaslouží její krátké (i když zase ne tak moc krátké :-) zhodnocení...

Benfika v I. B třídě nezklamala! To je první věc, kterou je potřeba v tomto článku zmínit. Mužstvo, které prakticky v každém zápase z logických důvodů nastupovalo v odlišné sestavě, střídalo výborné výkony s těmi slabšími, celkově ale zaslouženě patřilo do horní poloviny tabulky, kde také po odehrání všech zápasů skončilo. Pojďme si ale teď provést krátkou inventuru celého ročníku 2017/2018.
Hned úvodní kolo přineslo výborný výkon i výsledek. Vítězství 2:0 nad silným výběrem Velkého Beranova po brankách Michala Klusáka a Tomáše Dobeše mile potěšilo. Týden nato ale přišlo "školení" v Lukách nad Jihlavou a jasná porážka 0:3. Výborný první poločas ale rozhodl o následném vítězství nad Bohdalovem, soupeř už jen v druhé půli snižoval na konečných 3:2. První bod zvenku přišel v následujícím utkání v Rantířově, kde se po divokém průběhu zrodila remíza 3:3. Naši vedli 1:0, prohrávali 1:3, ale v poslední čtvrthodině srovnali. 
Zápasem podzimu byla bitva s Rapoticemi. Ambiciózní tým předvedl na našem hřišti výborný výkon, naši ale v ničem nezaostávali. Nejslabším článkem na hřišti tak byl rozhodčí Krejčí, kterému se řízení zápasu úplně vymklo z rukou. Za náš tým 2x skóroval Jirka Ondrák, za hosty Michal Sobotka (1x po sporné situaci, kdy naši hráči "rozehráli" trestný kop), Tomáš Mrňa inkasoval červenou kartu za ruku na brankové čáře, hosté neproměnili penaltu, ale jejich vítězný gól hostů nakonec přišel deset minut před koncem = výsledek 2:3. Hodový zápas ve Štěpánově našim příliš nevyšel, remíza 2:2 byla spíše ztrátou, navíc přišla další červená karta, tentokrát pro Martina Švandu. Dvěma góly se alespoň blýskl Michal Klusák. Remíza, tentokrát 1:1, se konala i v příštím zápase, doma s Nedvědicí. 
Další pěkný výsledek tak přišel až za další týden, opět doma proti Měřínu. Benfika předvedla jeden z nejlepších výkonů sezóny a zvítězila 1:0. Vítěznou branku zaznamenal Dominik Hibš. Tým byl v laufu a další dva zápasy přinesly dvě přesvědčivá vítězství. Nejprve 3:1 v Rokytnici nad Rokytnou, následně doma 4:0 proti na podzim bezradné Stařeči. Brankově se v těchto zápasech prosazovali "kmenoví" hráči Benfiky Tomáš Loup, Ondřej Bartošek, Michal Klusák, ale také Tomáš Dobeš, který ale na jaře už v našem klubu nepůsobil. Díky třem výhrám v řadě mužstvo rychle stoupalo tabulkou, další utkání ale ukázalo, že do úplné špičky mu ještě něco chybí. Potvrdily to domácí zápasy s Radešínskou Svratkou, který naši prohráli 1:2 i ten následující s Polnou B, který skončil 2:2. Závěr podzimu ale přinesl zase trochu radosti, byť se vítězství 1:0 v Hartvíkovicích nerodilo snadno. 
Jarní sezóna přinesla do sestavy oproti té podzimní několik změn, s týmem několikrát hrál i Ryan Whittingham a bylo to znát. Příkladem budiž hned první zápas v Bohdalově. Benfika v poločase vedla 2:0 a mohla vést i víc, po Ryanově vystřídání se ale obraz hry úplně změnil a výsledkem byla vysoká prohra 3:6. Týden nato doma opět dobrý první poločas proti Rantířovu, vedení 1:0, pak ale deset minut výpadek a bylo to 1:3. Nakonec už naši jen snížili na konečných 2:3. V Rapoticích sice nastoupila posílená sestava, domácí ale byli šťastnější a zvítězili 1:0. Jedinou branku zaznamenal exbítešský Radek Valsa! První jarní výhra tak přišla až doma proti Štěpánovu, vítězství 3:1 bylo zasloužené, dvě branky vsítil Richard Novotný, který stejně jako Ryan na jaře několikrát Benfice pomohl. 
Díky odložení prvních dvou zápasů čekal Benfiku v první polovině května pekelný program čtyř utkání ve dvou týdnech. Těžkou sérii ale zvládla velmi dobře. Nejlepší výkon přišel hned na Svátek práce ve Velkém Beranově a přinesl výhru 3:2 po vynikajícím výkonu. Dvě branky zaznamenal Tomáš Juříček, trefil se i Michal Klusák. Za pár dní v Nedvědici to taková sláva nebyla, ale "parádně" se trefil Tomáš Loup a opět se vyhrálo - 1:0. Poslední dva zápasy tohoto mikrocyklu pak přinesly dvě remízy, doma s Lukami nad Jihlavou 2:2 (obě branky opět R. Novotný, druhá vyrovnávací dvě minuty před koncem) a venku proti výbornému Měřínu rovněž 2:2 (zde nastoupili mimo jiné i Jan Pohl a Jiří Chlup). 
Sezóna se blížila ke svému konci. V následujícím utkání přišla exhibiční výhra proti slabé Rokytnici nad Rokytnou 6:1, hattrickem se blýskl Ryan Whittingham, trefil se i srdcař a poctivec Benfiky Mirek Paprskář. Za týden ve Stařeči musel trenér Václav Kopáček řešit problémy se sestavou, a proti na jaře jakoby vyměněnému týmu to na body nestačilo. Prohra 1:3 odpovídala dění na hřišti, jedinou branku našich vstřelil navrátilec Radek Hemala. Pak přišly dvě porážky bez vstřelené branky. Nejprve 0:3 v Radešínské Svratce, posléze dokonce 0:5 s Polnou B. Opět se ukázalo, že pokud se zápasy překrývají s těmi áčka, je to pro Benfiku problém. Hráči širšího kádru A-týmu prostě scházeli. Optimismus do žil ale našim vlil poslední zápas sezóny doma proti Hartvíkovicím. Pokud si snad někdo myslel, že by hosté hrající o záchranu měli na našem hřišti bodovat, odjížděl zklamán. Nic takového se nestalo. Naši zvítězili 5:3, v sestavě se sympatickým výkonem prezentovali i někteří dorostenci (nebylo to na jaře poprvé), brankově se prosadili "tradiční" střelci Tomáš Loup a Michal Klusák, k nimž se přidal i na jaře se do týmu navrátivší Jiří Horký. 
V celkové tabulce to stačilo na velmi pěkné 5. místo. Na postup do I. A třídy to u Benfiky nebylo, to je nutné si přiznat, ukázaly to ostatně i zápasy s týmy z čela tabulky, na druhou stranu, pokud se jádro týmu zachová i do daší sezóny, může společně s hráči širšího kádru A-týmu vzniknout zajímavý mix s potenciálem umístění minimálně na stejné úrovni jako v letošním ročníku.

Krátké zhodnocení sezóny nám poskytl i trenér týmu Václav Kopáček:
 

1.       Jak hodnotíte uplynulou sezonu (výsledkově i herně)?
"Umístění v tabulce je myslím dobré. Herně se nám někdy dařilo víc, někdy míň, celkově jsem ale spokojen."

2.       Jaký (-é) zápas (-y) považujete za nejpovedenější?
"Ten ve Velkém Beranově, kde jsme vyhráli 3:2. Výkonem, výsledkem i celkovou atmosférou." 

3.       Který soupeř na vás udělal největší dojem a proč?
"Asi Měřín, který ale nakonec jako obvykle zase nepostoupil (úsměv)."

4.       Které hráče považujete za kostru vašeho týmu?
"Nechce se mi nikoho jmenovat osobně. Potěšili mě všichni hráči, kteří v jednotlivých zápasech podali dobré výkony. Zmínil bych možná brankáře, kteří nám ve spoustě zápasů zachránili body. Radost mi udělaly výkony dorostenců, kteří v žádném zápase, v nichž nastoupili, nezklamali."

5.       Jak bude vypadat příprava na příští sezónu a jaký do ní máte hlavní cíl?
"Jako obvykle, tým se bude tvořit postupně podle situace v A-týmu, cíl si žádné nedávám, uvidíme, s jakými hráči do sezóny vůbec vstoupíme."


Tabulka celková

Rk. Družstvo Záp. + 0 - Skóre Body
1 Rapotice 26 18 6 2 87:38 60
2 Radeš. Svratka 26 15 3 8 65:45 48
3 Měřín 26 14 5 7 65:36 47
4 Velký Beranov 26 12 4 10 75:47 40
5 Velká Bíteš B 26 11 6 9 53:51 39
6 Stařeč 26 11 5 10 44:54 38
7 Luka nad J. 26 11 5 10 50:57 38
8 SLAVOJ POLNÁ B 26 10 6 10 59:63 36
9 Bohdalov 26 8 10 8 41:38 34
10 Rantířov 26 9 6 11 55:50 33
11 Štěpánov 26 7 7 12 39:58 28
12 Nedvědice 26 8 3 15 45:67 27
13 Hartvíkovice 26 8 3 15 52:66 27
14 Rokytnice nad Rokyt. 26 5 1 20 36:96 16

A ještě pár čísel na závěr k jednotlivcům.

Nejvíce zápasů odehráli Michal Klusák a Miroslav Paprskář - 25 (scházeli jen v jednom), Tomáš Loup - 24 a bratři Ondřej a Martin Švandové - 21. Z brankářů Karel Janoušek - 14. 
Nejlepším střelcem týmu byl Tomáš Loup - 11 branek, zdatně mu sekundoval Michal Klusák - 8 branek, další hráči vstřelili 4 a méně branek. 
Nejvíce žlutých karet nasbíral Miroslav Ivančík - 8 (v 17 zápasech :-), vyloučení byla dvě, zmiňováno v článku. 
V tabulce domácích zápasů byla Benfika na 7. místě, v zápasech venku na 6. místě. 
Na závěr snad už jen zmíním fakt, že po sezóně ukončil kariéru jeden ze základních kamenů týmu, Michal Klusák. 
MICHALE DÍKY ZA VŠE!!!